KEDİNİZ EŞYALARINIZI YEMEYE BAŞLARSA

blog yazısı ekle !

KEDİNİZ EŞYALARINIZI YEMEYE BAŞLARSA

Kediniz yün kazaklarınızı mı parçalıyor? Eğer öyleyse, Ankara veterinerleri bunun sadece sizin başınıza gelmediğini bilmenizi istiyor. Çünkü bu bir rahatsızlık ve ismi pika sendromudur.

Genel itibariyle pika sendromu öldürücü bir etkiye sahip olmasa da, uzun süreler devam ettiğinde kedinizin sindirim sistemini oldukça olumsuz yönde etkileyeceği kesindir. Elbette bu durumun devam etmesi demek, battaniyelerinizin, kıyafetlerinizin, mobilyalarınızın da büyük zararlara uğraması anlamına gelir.

Pika sendromu, yiyecek olmayan şeylerin yenilmesi olarak tanımlanır ve nadiren insanlarda görülse de esasen kediler de ve bazı durumlarda da köpeklerde görülebilir. Ancak Siyam ve Burma kedisi gibi türlerde bu sendrom oldukça yaygın bir davranış biçimidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


KEDİLER NEDEN EŞYALARI YEMEYE ÇALIŞIR?

Ankara 'da bulunan veteriner hekimlerin görüşlerine göre, bu sendromun kedilerde ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri olabileceği savunuluyor. Bunlardan biri, daha çok küçük yaştayken sütten kesilen yavru kedilerin, bir refleks olarak bu süt emme içgüdüsünü tekrar etmeye çalışmaları ve kendilerini bu şekilde rahatlattıkları yönünde. Bir diğeri ise bazı kedilerin beslenme alışkanlıklarında ki yetersiz yağ, lif ve mineral tüketimi sonucunda, içgüdüsel olarak bu eksik kalan besin maddelerini vücutlarına sağlamaya çalıştıkları için kaynaklandığını savunuyor. Ayrıca bu türlü bir yemek alışkanlığının, aşırı stres, sinirsel bozukluklar ve başka hastalıkların yan etkileri olarak da ortaya çıkabileceği biliniyor. Böylece pika sendromu bu sebeplerin bir tanesi yüzünden veya bir kaçının bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkmış olabiliyor.

EŞYALARINIZI NASIL KORURSUNUZ?

Her ne kadar kedinizin niçin sizin en sevdiğiniz kıyafetinize gözünü diktiğini ve yemek istediğini bilemeseniz de, bunu önlemenin bazı yolları mevcut.

- Onu tiksindirin. Bunun için eğer bu yöntemi uygulama imkânınız olan bir eşyayı korumak istiyorsanız, üzerine sirke, acı biber sosu, ekşi elma veya veterinerlerden temin edebileceğiniz kötü tatları olan spreyleri kullanabilirsiniz. Eğer korumak istediğiniz eşyanız bu kötü kokuları kullanmanıza imkân vermiyorsa, o zaman oda kokusu, parfüm veya kolonya gibi güzel kokulu ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemin en büyük dezavantajı ise kedinizi bir eşyayı yemekten uzaklaştırırken, bir başka eşyanıza yönlendirmiş olabilirsiniz.

- Onu meşgul edin. Canı sıkılmış bir kedi kendince mutlaka bir uğraş bulacaktır ve bu sefer de sizin işinize gelmeyen bir yöntem keşfetmiş olabilecektir. Bu yüzden sizin seçtiğiniz yeterince sayıda oyuncağı olduğuna ve gün içinde belirli zamanlarda onunla ilgilenip, oynamaya özen gösterin.

- Onu rahatlatın. Stres altında bulunan kediler kendilerini rahatlatmak için değişik tavırlar sergileyecektir. Eğer evinize gelen bir misafir veya yeni bir düzen onun alışık olduğu bazı şeyleri değiştirmesini gerektiriyorsa, bu süreci onun için mümkün olduğunca kolaylaştırmaya ve tanıdık hale getirmeye çalışın.

- Takviye gıdalar kullanın. Bazı sahipler bu sendromu fark ettiklerinde, kedilerinin mamalarına yünden elde edilen bir yağ olan lanolin veya bazı lifli gıdaları ekliyorlar. Elbette böyle bir kararı vermeden önce veteriner hekiminize danışmanız ve gerekirse içerisinde daha fazla mineral olan mamaları da tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

- Gerekirse çiğneyebileceği daha sağlıklı eşyalar bulmaya çalışın. Ayrıca öğün sayısını artırıp, porsiyonlarını azaltarak, bir şeyler yemek veya çiğnemek istediğinde onu yemek yemeye teşvik etmiş olun. Hatta gerekirse bahçenizin özel bir bölümünde yetiştirdiğiniz zararsız otlarla onu meşgul etmeye çalışın.

Eğer bu teknikler dışında farklı uygulamalara da ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız size en yakın Ankara veteriner hekimi ile iletişime geçin.