KEDİNİZE İLAÇLARINI İÇİRMENİN YOLU

blog yazısı ekle !

KEDİNİZE İLAÇLARINI İÇİRMENİN YOLU

Kedinizin kullanması gereken bir ilacın ona verilmesi bazen kedi sahipleri için inanılmaz zorlu bir görev olabilmektedir. Ancak yapacağınız bazı ön hazırlıklar ve önlemlerle bu işin olduğundan daha da zor bir hale gelmesini önleyebilirsiniz.

Bunun için Ankara veterinerlerinin bazı tavsiyelerini sizlerle kısaca paylaşmak istiyoruz. Öncelikle kedinize ilacını vermeden önce ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri bir araya toplamalısınız. İlaç elinizin altında olmalı, kedinize vereceğiniz ödül ile bu uygulamayı daha cazip hale getirmeli ve yanınızda bir havlu bulundurmalısınız.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
Sıvı haldeki ilaçları verdiğiniz zamanlarda, kedinizi bir yanınıza alıp, bir elinizle başını kavrayıp size doğru çevirerek, diğer elinizde ki damlalıkla ağzının arka köşesinden ilacı verip hemen ardından ödülünü sunun.

Eğer hap veya kapsül şeklinde bir ilacı verecekseniz, yine kedinizi aynı pozisyonda tutup, bu sefer ilacı başparmağınız ve işaret parmağınızla tutarken, orta parmağınızla kedinizin ağzını açmasını sağlayın ve ilacı dilinin üzerinden boğazına doğru gitmesini sağlayın.

Bunun dışında hap ve kapsül ilaçlar için özel olarak tasarlanmış aletleri de kullanabilirsiniz. Bu aletler de tıpkı elinizle yaptığınız teknikte olduğu gibi ilacı kedinizin dilinin üzerinden boğazına doğru gitmesini sağlar. Ardından kedinize ödülünü vermeden önce mutlaka ilacı yuttuğundan emin olun.

Eğer kediniz tüm bu yöntemlerde size zorluk çıkartıyor ve sizi ısırmaya veya tırmalamaya çalışıyorsa, onu yanınızda ki havlu ile sararak kendinizi koruyabilirsiniz.

Tüm bu denemelerinize rağmen eğer kediniz halen size zorluk çıkartıyorsa o zaman alması gereken ilaçlar sıvı haldeyse bunu yemekleri içine karıştırmak en mantıklı çözümlerden biri olacaktır. Ancak tabii ki böyle bir uygulamaya karar vermeden önce Ankara 'da bulunan veteriner hekiminizle görüşüp, bu uygulamayla ilacın etkisinin azalmadığından emin olmanız gerekir.

Hap veya kapsül şeklinde ki ilaçlar için ise ona ödül yemleri hazırlayabilirsiniz. Böylece bir miktar peynirin içine yerleştireceğiniz ilacı kediniz fark etmeden ona içirmiş olabilirsiniz.

Eğer kediniz tüm bu yöntemlere karşı size halen zorluklar çıkartıyorsa o zaman sizlerde kendi yöntemleriniz geliştirebilir veya veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.