KEDİNİZİ HAREKETLENDİRMENİN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİ HAREKETLENDİRMENİN YOLLARI

Ankara ' da bulunan veteriner hekimler, birçok kedi sahibinin yaşadığı sıkıntılardan birinin, kedilerinin bütün gün evde oturup, çok az hareket ederek sürekli kilo almaları olduklarını belirtiyorlar ve kedinizi hareketlendirebilecek bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Bir çok ev kedisinin hayatı yemek yemek ve uyumak üzerinedir, tabii ki onları kimse suçlayamaz ama ihtiyaçları olan fiziksel ve zihinsel aktivite için sahiplerinin mutlaka yardımları gereklidir. Bunun için yapılabilecek bir kaç aktiviteyi bizlerde şu şekilde sıralayabiliriz;

İplik veya yünlerle oynayın;

Herkesin bildiği gibi kediler, sallanan, tüylü ve hareketli şeylere bayılır. Bu yüzden onları cezbedecek en keyifli oyuncaklar olan çeşitli eski iplikler, kumaş parçaları ve eski yünler onların saatlerce zaman geçirmesini sağlar. Tabii sizin de bu oyuna katılmanız ve onun ipi yakalamaya çalışmasını engellediğiniz zaman yaptığı hareketler sizi de oldukça eğlendirecektir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Lazer oyunları;

Eğer siz de kırmızı bir noktanın peşinden koşan kedi gördüyseniz, ne kadar akrobatik hareketler yaptığını da görmüşsünüzdür. İşte bütün bu zıplama ve koşturmaca hareketleri sizin kediniz için de çok iyi bir egzersiz olacaktır.

Merdivenler ve tırmanma direkleri;

Kedilerin en çok sevdiği diğer bir aktivite de tırmanmak ve engelleri aşmaktır, bu yüzden siz de kedinize, içerisinde farklı yükseklikler ve basamaklar olan bir düzenek kurabilirsiniz.

Sesli oyuncaklar;

Kedinizin dikkatini çekecek ve uzun bir süre oynamasını sağlayacak diğer bir aktivite de ses çıkaran, hışırdayan cisimlerdir. Hatta bunun için yeni bir oyuncak bile almanıza gerek kalmadan, evinizde ki bir kaç eski kâğıdı veya torbayı bu iş için kullanabilirsiniz.

Plastik kapaklar;

Herhangi bir şişeden çıkarttığınız bir kapak onun yerde yuvarlanmasına, elinden kaçırıp tekrar yakalamak için koşmasına yetecektir.

Gördüğünüz gibi kedinizi hareketlendirmek aslında hiç de zor değil, tek ihtiyacınız olan ona bu imkânları sağlayabilecek fikirleriniz olmasıdır.