KEDİNİZİN TÜY YUMAKLARI İÇİN BESLENME İPUÇLARI

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİN TÜY YUMAKLARI İÇİN BESLENME İPUÇLARI

Eğer kedilerle birlikte yaşamaya kendinizi uzun bir süredir alıştırmışsanız, olur olmaz bir yerde karşınıza çıkacak tüy yumaklarına da hazırlıklısınızdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir şey vardır ki, tüy topları kedi sahiplerinin kaderi değildir.

Sıklıkla tüy yumakları çıkaran bir kedinin aslında çok da normal olmadığını düşünmek yanlış olmaz. Çünkü bu tüy yumakları aslında bir sindirim sistemi rahatsızlığının veya kedinizin tüylerinin normalden çok daha fazla döküldüğünün habercisidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Eğer bu tüy yumaklarını ayda bir kez değil de daha fazla bulmaya başlıyorsanız, o zaman çeşitli rahatsızlıklara karşı bazı kontrolleri de yapmanız gerekir. Bunun için veteriner hekiminize başvurarak öncelikli bir fiziksel muayeneden ardından çeşitli iç hastalıkları için testleri gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.

Ancak bu yazımızda bahsetmek istediğimiz püf noktaları daha çok kedinizin hastalığından kaynaklanan tüy topları yerine, arada sırada da olsa meydana gelen durumlara karşılık yapılabileceklerle ilgili. Böyle durumlar için de en doğru uygulama kedinizin beslenme alışkanlığında yapabileceğiniz ufak değişikliklerdir.

Çeşitli yiyecek alerjileri veya iltihap durumlarının kedilerde bu gibi sorunların artmasına neden olabileceğini bilmek de önemlidir. Özellikle sindirim sisteminde ki bir iltihap sistemin doğru çalışamamasına ve bu tüylerin olması gerektiği gibi vücuttan dışarıya atılamamasına neden olacaktır.

Dolayısıyla eğer kedinizin bu sorununun bir alerji nedeniyle oluştuğundan eminseniz, bunu önleyecek bazı anti alerjik yiyecekleri veteriner hekimleriniz aracılığıyla temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriğinde yüksek oranda lifli gıdalar olan bir diyeti de tercih etmekte yarar olacaktır. Çünkü liflerin sahip olduğu bazı özellikler sayesinde bu tüyler sindirim sisteminde ilerlemelerine devam edebilirler.

Bir başka çözüm yöntemi ise çeşitli kayganlaştırıcı özelliğe sahip ürünlerin kedinizin beslenme düzenine eklenmesidir. Böylelikle midesinde bulunan bu tüylerin ilerlemeleri kolaylaştırılmış olur.

Ayrıca tüm bu beslenmeye yönelik olan tavsiyelerin dışında, kedinizin tüylerini düzenli olarak taramak ve üzerinden düşen tüyleri en aza indirgemek de çok büyük önem taşıyacaktır