KEDİNİZİN YENİ EVİNE ALIŞMASI İÇİN 5 TAVSİYE

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİN YENİ EVİNE ALIŞMASI İÇİN 5 TAVSİYE

Eğer siz de Ankara' da yaşıyorsanız ve yeni bir kedi yavrusu sahiplenecek kadar şanslıysanız, bu inanılmaz derecede ki tatlı kediciği evinizde nasıl daha da rahat ettirmenin yollarını düşünüyor olabilirsiniz. Her ne kadar yavrunuz artık annesinin yanından ayrılabilecek duruma gelmiş olsa da, onun ailesinden ve diğer küçük kardeşlerinden ayrılıp yeni bir eve alışması önemli bir değişikliktir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Ama merak etmeyin, onu yeni evinde rahat ettirebilmeniz için sizinle paylaşabileceğimiz bazı bilgiler var.

1. Kedinizi sıcak ve korunaklı bir yerde tutun. Kediniz yeni evine alışıncaya kadar, içgüdüsel olarak annesinin yanındayken alışık olduğu güveni ve sıcaklığı arayacaktır. Bu yüzden ister bir karton kutudan bozma düzen olsun ister veterinerden aldığınız yeni ve yumuşak bir yatak olsun mümkün olduğunca sıcak ve evinizde ki gürültülerden uzak bir ortamda bulunmasına özen gösteriniz. Ayrıca içine mümkün olduğunca yumuşak bezler sererek, sarılabileceği ve sokulabileceği imkânı da ona sağlamanız iyi olacaktır.

2. Kum havuzunun yerini öğretin.
Neyse ki kediler bu konuda çok marifetlidir. Kum havuzunu kedinizin yatağından uzağa, odanın bir köşesine yerleştiriniz. Uykusundan uyandığı zaman veya yemeğini yedikten sonra onu taşıyarak kum havuzuna götürün. Eğer ilk başlarda bunu niye yaptığınızı anlamazsa, patisini elinizle hareket ettirerek nasıl çukur açması gerekeceğini gösterebilirsiniz. Eğer kum havuzunu kullanma zamanını ve yerini ayarlayamıyorsa en iyisi onu her saat başı kum havuzuna götürmektir.

3. Çok fazla elinizde tutmayın. Kedinizi evinize getirdiğiniz ilk bir kaç gün, onu ailenizin yakın fiziksel ilgisinden biraz uzak tutmaya çalışın. Yeni bir ortamda bulunan kediniz, bu yakın ilgi ve sürekli elden ele dolaşma nedeniyle kendini oldukça sıkılmış ve yorgun hissedebilir. Aynı zamanda evinizde küçük yaşta çocuklarınız varsa, onlarında zaman zaman sevgilerini sert ve hırpalayıcı şekillerde gösterebileceğini aklınızda bulundurun. Genel olarak ilk bir kaç hafta sizin de sevginizi göstermeniz için tercih ettiğiniz yollar, fiziksel temastan biraz uzak olmalıdır, önemli olan kedinizin size güveninin oluşması için, sevilmek istediğinde onun sizin yanınıza gelmesidir.

4. Evin her odasını ona tanıtın. İlk bir kaç haftadan sonra artık kediciğiniz yeni evinin tüm odalarını tanımaya hazırdır. Bunun için onu elinizle her odaya ayrı ayrı taşıyıp bırakarak odayı keşfetmesini izleyebilirsiniz. Böylece kendisi de ilerleyen zamanlarda farklı bir odada bulunsa da yabancılık çekmeyecektir.

5. Kedinizi doğru yiyecekler ile besleyin. Kedinizin bir yıl boyunca, sağlıklı ve normal bir şekilde gelişimini gerçekleştirebilmesi için onu mutlaka doğru hazırlanmış mamalar ile beslemelisiniz ve böylece ihtiyacı olan besinleri almasını sağlamış olmalısınız. Fakat onun bu gelişimini daha da iyi teşvik etmek ve hangi mama karışımlarını kullanmanız gerektiğini öğrenmek için bir veterinere danışmaktan asla çekinmeyin.

İşte kedinizi yeni evinizde rahat ettirmek bu beş maddede anlatılanlar kadar kolay. Zaten yakın zamanda, ortalıkta rahatça koşup oynadığını ve hatta sık sık kendinizi izleniyormuş gibi hissetmenizi de sağlayacağını unutmayın.