KISIRLAŞTIRMADA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR - KISIRLAŞTIRMA

blog yazısı ekle !

KISIRLAŞTIRMADA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR - KISIRLAŞTIRMA

1. YANLIŞ: Hayvanların üreme sistemlerine müdahale etmek doğaya müdahale etmektir.

DOĞRU: Kedi ve köpekleri evcilleştirerek zaten doğaya müdahale etmiş bulunuyoruz. Bu saatten sonra hayvanlara yapabileceğimiz iyilik, popülasyonlarının olağan dışı şekilde artmasının önüne geçmek, barınakların kapasitesinin üzerinde dolmasını engelleyerek hayvanların kötü muamele görmesini, hayatlarına son verilmesini önlemek ve sokaklarda yüz binlerce hayvanın kötü şartlarda yaşamasına yol açmamak olacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

2. YANLIŞ: Dişinin kısırlaştırlmadan önce bir kez doğurması sağlığı için daha faydalıdır.

DOĞRU: Dişi hayvanların ilk kızışma dönemlerinden önce kısırlaştırılması gerekir. Sekiz haftalık erişkinliğe ulaşmadan önce kısırlaştırılması, hayvanın meme kanseri ve rahim enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalanmasına engel olur, istenmeyen gebeliklerin önüne geçer.

3. YANLIŞ: Erkek hayvanların hadım edilmesine gerek yoktur.

DOĞRU: Erkek hayvanlar fazla popülasyonun yarısını oluşturur ve hadım edilmemiş bir erkek ömrü boyunca çok sayıda dişiyi gebe bırakabilir. Dişilerin doğurganlık sayısı ise kedi ve köpeklerde yılda 6 yavruya kadar çıkabilir.

4. YANLIŞ: Dişi kedi ya da köpekler yılda sadece bir kez kızışma dönemi geçirir.

DOĞRU: Köpekler 6 aylık erişkinliğe ulaşmalarının ardından yılda iki kez 3 hafta sürecek kızışma dönemlerine girer. Kediler ise 4 aylık erişkinliğe ulaşmalarının ardından her 34 haftada bir kızışma dönemine girer. Kedilerde ve köpeklerde hamilelik yaklaşık 63 gün sürer ve dişi kediler doğum yaptıktan 10 gün sonra tekrar gebe kalabilir.

5. YANLIŞ: Dişi kedi ve köpekler kızışma dönemlerinde kısırlaştırılmamalı.

DOĞRU: Kedi ve köpeklerin kızışma dönemlerinde, hatta hamilelik dönemlerinde kısırlaştırılmalarında bir sorun yoktur. Veterinerin de onay vermesi durumunda endişe edilmesine gerek yoktur.

6. YANLIŞ: Kısırlaştırılan hayvanlar tembelleşir veya fazla kilo alır.

DOĞRU: Hayvanların iştahı zaman içinde artabilir; ancak bunun sebebi sahiplerinin kendilerine fazla besin vermesi ve egzersizsiz bir yaşam şeklidir. Kısırlaştırılmadan sonra hayvanın davranışlarında sadece olumlu değişiklikler olur: Daha sakin davranışlar, daha bir mutlu yaşantı ve daha az agresiflik. Aynı zamanda eş bulmak amacıyla evden kaçma sorunları da kısırlaştırma işlemi ile son bulur.