KÖPEĞİNİZ İÇİN EN FAYDALI 3 EGZERSİZ

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZ İÇİN EN FAYDALI 3 EGZERSİZ

Ankara 'da bulunan veterinerler, sizlerle paylaşılacakları bu 3 egzersizin sadece köpeğinizin sağlığını ve mutluluğunu artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda sahiplerinin de aynı faydaları kendileri için sağlamış olacaklarını belirtiyorlar.

Hepimizin bildiği gibi günlük egzersizler genel sağlık durumumuz ve zinde kalmamız açısından oldukça gereklidir. Aynı zamanda sadece kilomuzu ve enerji düzeyimizi belirli sevilerde tutmamızı sağlamakla kalmaz, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin seviyemizi de yükseltir. Ancak tabii ki bütün bu faydaları ve daha fazlasını çok iyi biliyor olmak bu egzersiz düzenine geçebilmemiz için hiç bir zaman yeterli olmaz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Egzersiz yapmak için ihtiyaç duyulan motivasyonu yakalayamayan kişiler için bu düzene geçmek oldukça zahmetli ve acı veren bir süreç olarak değerlendirilebilir. Hatta bunun için egzersizleri birlikte yapacağınız bir arkadaşınızı ayarlamak bile yeterli olmayabilir, çünkü bu sefer de hem ikiniz için aynı uygun zamanı ayarlamak zorlaşır hem de birinizin bu egzersizlere devam etmeyi bırakması durumunda, sizin de bırakmak için bahaneniz hazır olur.

Diğer taraftan ise, bir köpek sahibi olanlar için evlerinde sahip oldukları enerjik ve her zaman harekete geçmeye hazır ve bunun için etrafınızda dört dönen dostunuzu görmezden gelmek de farkında olmadan yapılan ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki, egzersiz yapmak köpeklerin günlük bir ihtiyacıdır. Çünkü köpeklerin zihinsel ve bedensel sağlamlıkları, yürüyüş yapmak, oyun oynamak ve çevresini keşfetmek gibi fiziksel aktivitelere katılmak suretiyle sağlanır ve gelişir. Buna bağlı olarak köpeğinizi farklı çevre koşulları ve farklı manzaralarla tanıştırmanız onun bütün hislerini uyararak zihinsel gelişimini teşvik eder.

Bütün bunların yanında elbette fiziksel egzersizler, köpeğinizin kilosunu muhafaza etmesine de yardımcı olur. Özellikle aşırı kilolu olduğunu tespit ettiğiniz hayvanlar için hareket etmek ve doğru beslenme programını uygulamak onlar üzerinde çok iyi gelişmelere neden olur.

Köpekler aynı zamanda yeni hareketleri ve egzersizleri de öğrenmek için sürekli bir heyecan duyarlar. Buna bağlı olarak hem sizin hem de köpeğinizin beraber gerçekleştirebileceği ve tüm bu bahsedilen özellikleri içeren 3 özel egzersizi kısaca şöyle özetleyebiliriz.

1. YÜZMEK

Çoğu köpek suyla oynamayı ve yüzmeyi çok sever. Özellikle de yaşı ilerlemiş ve eklem ağrılarına sahip hayvanlar için suyun içerisinde durmak bile oldukça rahatlatıcıdır. Eğer siz de bir sahil kenarında yaşıyorsanız veya bir havuz bulma imkânınız varsa köpeğinizi buralara yanınızda götürmeyi düşünebilirsiniz. Eğer buna karşı çekingenlikleri varsa, onların suyun yakınında durmalarına izin verip yavaş yavaş yüzmeye alışmalarını sağlayabilirsiniz. Hatta siz daha farkına bile varmadan onların buna alışıp, yanınızda sizden hızlı yüzmeye başladığını görmeye başlarsınız.

2. DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

Köpekler doğal kâşiflerdir ve bilmedikleri her yeni kokuya burunlarını uzatmayı çok severler. Bu yüzden birçok köpek doğal bir ortam içerisinde yapılan uzun yürüyüşlere bayılırlar. Eğer uzun yürüyüşler için hem sizin hem de köpeğinizin hazır olmadığını düşünüyorsanız, öncesinde yakın parklar ve bahçeler içerisinde kısa yürüyüşlere de çıkabilirsiniz.

3. TOP YAKALAMACA

Bu egzersiz sadece köpeğinize ihtiyaç duyduğu hareketi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda sizin için de iyi bir egzersiz olacaktır. Bunun için köpeğinizin yakalaması için attığınız topun tersi istikametine koşup ondan daha da uzaklaşarak bir çeşit kardiyo egzersizini gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

Burada bahsedildiği gibi köpeğinizle birlikte zaman geçirmek ve egzersizler yapmak her iki tarafında kazançlı çıkacağı bir yöntem olacaktır. Genellikle köpeklerin insanların en iyi dostu olduğu söylenir ancak eksik kalan kısmı çok da iyi bir egzersiz arkadaşı olduğudur.

Siz de köpeğinizle zaman geçirmek için ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmek isterseniz, size en yakın Ankara veteriner veya pet shop dükkânına ulaşabilirsiniz.