KÖPEĞİNİZ İÇİN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZ İÇİN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler, köpek sahiplerinin hayvanlarına olan sevgilerini göstermek veya onları ödüllendirmek için tercih edebilecekleri bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Sizin ve ailenizin en sadık dostu olan köpeklere olan sevgimizi göstermenin en güzel yollarından biri onları ödüllendirmektir. Bir köpek sahibi olan kişi de bu ödüllendirmeyi tıpkı bir aile ferdine verdiği değeri vererek gerçekleştirmek ister. Ancak böyle durumlarda köpeğiniz için tercih edilen atıştırmalıklar genellikle hayvanların beslenme ve sindirim sistemine uygun olmayan yağlı, tuzlu veya şekerli gıdalar olabilir. Kalorisi yüksek olan bu gıdalarda birçok açıdan hayvanınıza zarar verir. Bunların başında ise aşırı kilo gelmektedir.

Bir köpeğin aşırı kilolu olması sağlıkları açısından kesinlikle istenmeyen bir durumdur ayrıca onların formda ve sağlıklı olmalarını sağlamak evcil hayvan sahiplerinin görevidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Tüm bu sebeplere bağlı olarak, köpeğinizi ödüllendirmek istediğiniz durumlarda dikkat etmeniz gereken, seçeceğiniz porsiyon veya miktarlardır. Elbette bir labrador ile teriyer cinsi köpeğe aynı miktarda yiyecek verilmemelidir. Bu yüzden porsiyon seçimini yaparken mantıklı davranmak gerekir. Aksi takdirde bir köpeğin aşırı kilolu olması günlük faaliyetlerini de gerçekleştirme kapasitesini kısıtlar. Bunun dışında nefes almakta zorlanma, aşırı terleme, diyabet ve eklem ağrılarıyla, kemik bozuklukları ortaya çıkacaktır.

Elbette hayvan severler olarak bu eziyeti kendi sorumluluğunu taşıdığımız hayvanlar dâhil hiç bir hayvana yaşatmak istemeyiz. O halde bu gibi durumlarda tercih edilebilecek bazı ödüllendirmeleri kısaca bahsetmiş olalım.

MEYVELER

Köpekler hem et obur hem de ot oburdur, dolayısıyla kendilerine sunulan her şeyi yeme içgüdüsünü taşırlar. Meyveler de en sevdiği yiyecekler arasındadır. Bunun için de özellikle tatlı olan elma ve armut gibi meyveler önceden hazırlanıp, ufak dilimler halinde kesilip, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ödül verilmesi gereken durumlarda kullanılabilir.

ÖZEL MAMALAR

Ankara veterinerleri ve pet shop dükkânlarında bulabileceğiniz köpeklerin beslenme alışkanlıklarına uygun olarak hazırlanmış çeşitli kuru gıdaları da yanınızda bulundurabilir ve onlara gerektiğinde verebilirsiniz.

FİZİKSEL TEMAS

Köpekler her zaman yiyeceklerle ödüllendirilmek zorunda değildir. Onunla oynamak, onu sevmek bile tıpkı kedilerde olduğu gibi onun iyi halini teşvik etmiş olacak ve mutlu edecektir.

ÇİĞ ÜRÜNLER

Bununla ilgili tavsiye edilebilecek en doğru ürün elbette çeşitli çiğneme oyuncakları veya kemikler olabilir. Böylece onu sadece ödüllendirmiş olmakla kalmaz ağız ve diş sağlığını da koruması için yardımcı olmuş olursunuz.

Yukarıda bahsedilen bu yöntemler uygulanabilecek bir kaç tavsiyeden bir kaçıdır, farklı yöntemleri de tercih ederken dikkat edilmesi gereken köpeğinizi ödüllendirirken onun sağlığını bozmamak olmalıdır.