KÖPEĞİNİZ İLE ARANIZDAKİ BAĞI NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZ İLE ARANIZDAKİ BAĞI NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ

Davranış: köpekler ve insanlar yakın bir şekilde ilişkilendirilirler. Birçok insan köpeklerine tıpkı insanlara davrandıkları gibi davrandıklarından dolayı aralarındaki bağ o denli yakındır. Onlarla konuşurlar. Köpeklerini giydirirler. Ayrıca onlarla uyurlar bile. Ama köpekler insan değildir ve bu şekilde davranırsanız, doğal olmayan davranışların oluşmasına neden olursunuz. Köpeğinizle etkileşime girdiğinizde- özellikle de kontrol dışı davranışı düzeltmeye çalışırken- onu aşağıdaki sırayla ilişkilendirmelisiniz:

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerÖncelikle bir hayvan olarak,

İkinci olarak da tür bakımından: Köpek,

Daha sonra cins olarak,

En son da ismiyle ilişkilendirin.

İnsanlar genelde bu sırayı tersinden uygularlar ve köpeklerini bir insan gibi ve kişilik özellikleri ile ilişkilendirirler. Onlar köpeklerini insanlaştırırlar ve böyle yaparak da köpeklerin doğal içgüdülerini değiştirirler.

Lider Olun

Köpeğinizle aranızda bir bağ oluşturmak için ona lider olun.

Köpekler öncelikle burunlarını, daha sonra gözlerini ve kulaklarını kullanarak dünyaya gelirler. Koku onların en güçlü duyularıdır. İnsanlar bir şeyi gördüklerinde inanırlar. Köpekler de koku aldıklarında inanırlar. Bu yüzden de köpeğinize bağırmaktan vazgeçin. Köpeğinize yüz ifadesi ile iletişim kurmayın. Enerjiye ve kokuya köpekler dikkatlerini verirler. Köpekler bir şeyi görmeden önce kokusunu alarak onu algılarlar.

Köpekler birbirleriyle iletişim kurarlar ve diğer hayvanlarla da koku, beden dili ve enerji sayesinde konuşurlar. Köpekler sizinle de iletişim kurarlar; ama siz köpeğinize nasıl sinyaller gönderdiğinizi bilmeden konuşursunuz. Nasıl hissettiğiniz konusunda onlara asla yalan söyleyemezsiniz. Sözel olarak ifade etmeden önce köpeğiniz korkunuzu, öfkenizi ve üzüntünüzü algılar. Bu yüzden de, köpeklerimiz bizim aynamızdır. Ben sık sık köpeğe bakarım ve sahibi hakkındaki özellikleri görürüm.

Ussallık

Köpeklerin kökeni kurtlara dayanmaktadır. Bu yüzden de eğer köpeğinizin üzerinde liderlik oluşturmazsanız, köpeğiniz sabit olmayan davranışlar göstermeye başlar. Asla köpeğinize liderliği vermeyin. Çünkü bu liderliği geri almak çok zor olacaktır.

Birçok evcil hayvan sahibinin aksine, köpekler insan olduklarını asla düşünmezler. Köpek olmaktan istisnasız mutluluk duyarlar. Eğer insanlara köpeğinizin evi yönettiğini söylerseniz, köpeğinizin lider olduğunu bilme şansı olacaktır. Köpeğiniz sizin her özelliğinizi ve hatta ne kadar para kazandığınızı bile bilemez. Sizin insani başarılarınıza saygı duymaz. Evsiz insanlara ait köpeklerin ne kadar iyi davrandıklarına hep şaşırmışımdır. Bu köpekleri tasmasız dolaştırabilirim. Bu insanlar, köpeklere bir şey yaptırmak için onlara bağırmazlar. Onların iletişimi tamamen sözsüzdür. Bu evsiz köpekler daha zayıf ve daha az beslenmesine rağmen, diğer iyi beslenen köpeklere oranla daha mutludurlar.

Köpekler Anı Yaşarlar

Köpekler geçmişlerini anmazlar veya gelecek hakkında endişelenmezler. Bu yüzden de sabit davranışlarını hemen değiştirebilirler. Köpeğinizle anı yaşayın.

Köpeğinize karşı sakin ve emin bir şekilde davranın. Hayvanlar sabit olmayan liderleri takip etmezler. Sadece insanlar değişiklikleri takip edip bunları överler. Eğer her zaman sinirli veya mutsuz ya da üzgünseniz, köpeğiniz sizi lider olarak görmez. Hayvanlar dengeli bir enerjiyi hissederse bunu değerlendirebilir ve algılayabilir. İnsanlar politik bağlantıya bağlı olarak veya karizmaya göre lider seçerken, köpekler sabit ve dengeli enerjiyi takip ederler.

Köpekler soylu hayvanlardır. Onların güvenilir gözlerine baktığımızda, bize yansıyan güçlü ve zayıf yönlerini görebiliriz. Kendinizi tanımak için köpeğinizi tanımalısınız!