KÖPEĞİNİZE EK GIDALAR VERMELİ MİSİNİZ?

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZE EK GIDALAR VERMELİ MİSİNİZ?

Vitaminlerin ve takviye gıdalar olarak adlandırılan ürünlerin hemen hemen çevremizde ki bütün eczanelerde ve sağlık ürünleri satan mağazalarda kolaylıkla bulanabildiği bir devirde yaşıyoruz. Bilindiği üzere bu vitaminler ve takviye gıdalar, vücut fonksiyonlarımızın çalışmalarını desteklemek amacıyla kullanılıyorlar. Peki, öyleyse bu durum aynı ürünlerin köpeğinizin beslenmesine de yardımcı olacağını ve öğünlerine eklenmesi gerektiğini de düşünüyor musunuz?

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Belki bu düşünceniz tamamıyla yanlış olmasa da, yine de bu gibi ürünlerin bazı köpeklere son derece zararlı olabileceğini de bilmenizde yarar var.

Veteriner ve evcil hayvan ürünleri satan mağazalarda bulabileceğiniz hazır köpek mamalarının içerisinde köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bütün besin elementleri mevcuttur. İnsanların beslenme alışkanlıklarından çok farklı olan bu durum, evcil hayvanlarımızın her gün ve her öğün yeteri miktarda ve eşit oranlarda bütün besin maddelerinden faydalanmalarını sağlamış olur. Bunun sonucunda evcil hayvanınız için bir "süper-multi-ultra karışım" hapına veya "takviye mamasına" gerek kalmaz.

Elbette bu aşamada bütün köpek mamalarını aynı içeriğe sahip olduğunu söylemek doğru olmaz fakat evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken konu da tam olarak kullandıkları mamanın içeriğidir.

Bazı büyük köpek maması üreticileri ise hazırladıkları karışımları öncelikle hayvanlar üzerinde deneyerek, farklı besin maddesi içerikli kombinasyonların, köpeklerin gelişiminde ve hayatında nasıl etki ettiğini incelerler. Böylece her yaş ve cinsteki köpeğiniz için ihtiyacı olan doğru beslenmeyi sağlamış olursunuz. Diğer taraftan bazı firmalar ise kâğıt üzerinde hazırladıkları ve ekonomik olması için çaba gösterdikleri bazı formulasyonlarından veteriner veya evcil hayvan ürünleri satan mağazalarda bulmak mümkündür.

Özetlemek gerekirse, seçeceğiniz köpek mamasının, köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun olarak hazırlanan bir formülden oluşması elbette onun ihtiyacı olan bütün besin maddelerini ve vitaminleri içerecektir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta elbette, hangi mamayı seçeceğinize sizin yerinize düzenli olarak görüştüğünüz ve köpeğinizi de yakından tanıyan ve takip eden bir veterinerin yardım etmesidir. Aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde kullanacağınız bu ürünlerle, köpeğinize verdiğiniz mamanın içeriğinde ki benzer ürünler birbirleri ile çakışabilir, biri diğerini etkisiz hale getirebilir veya aşırı doz kullanımından dolayı toksik etki oluşturabilir.

Ayrıca takviye gıda kullanımının ileri yaşlardaki köpekleriniz için de ayrıca dikkat edilmesi gereken bir durum olduğunu unutmayın. Eğer köpeğinizin algılarında veya tepkilerinde farklılıklar hissediyorsanız bu durumu mutlaka veteriner hekiminize paylaşın ve onu muayene etmesini isteyin. Bazı rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi veya çeşitli vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde devam edebilmesi için veterinerinizin tavsiye edeceği ek ürünleri kısa bir süreliğine de olsa kontrollü bir şekilde kullanmanız gerekebilir.