KÖPEĞİNİZİ KAFESİNE ALIŞTIRMANIN EN KOLAY YOLU

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİ KAFESİNE ALIŞTIRMANIN EN KOLAY YOLU

Ankara ' da yaşıyorsanız ve köpek sahibiyseniz, sık sık yolculuklara çıkıyor veya köpeğinizi evde yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız, veteriner ürünleri satan mağazalardan temin edebilecek bir kafes yardımı ile aklınızın sürekli köpeğinizde kalmasını engelleyebilirsiniz.

Kafes, köpeğinizin, kendine ait bir yeri olduğu izlenimini veren ve rahatsız edilmeden dinlenebileceği güvenilir bir alan sağlar. Ayrıca dışarıda ve ondan uzak olduğunuz durumlarda ise, herhangi bir yaramazlık yapmadığından emin olmanıza yardımcı olur. Köpeğinizin kafeste durabilme alışkanlığını kazanması, arabayla veya uçakla yaptığınız seyahatlerde de size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Veteriner mağazalarından temin edebileceğiniz kafeslerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kafes ebatlarının, köpeğinizin boyuna uygun olmasıdır. Böylece, köpeğinizin güvenliğini sağlarken, rahatını da bozmamış olursunuz.

Eğitim için bazı ipuçları;

Sabırlı olun ve her defasında yavaş yavaş ilerlemeye özen gösterin. Köpeğinizin, bir gün boyunca kafeste durabilecek düzeye gelmesi için belirli alıştırmaları tekrarlamayı unutmayın. Birçok köpek, kafeslerini sevmek ve alışmak için sahiplerinin yönlendirmelerine ihtiyaç duyarlar, bu yüzden sizler de köpeğinize kafes alışkanlığı kazandırmak için aşağıda yer alan pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz.

- Sabah ve akşam öğünlerinde, mama kabını kafesin içine bırakın ve kapısı açık bir şekilde kafesin içinde yemek yemesini sağlayın.

- Kafesin kapısı açıkken bir kaç kez yemek yemesini sağladıktan sonra. Başka bir öğünde, mama kabını kafesin içine koyun ve yemeğini yerken kafesin kapısını kapalı tutun. Yemeği biter bitmez, kafesin kapısını tekrar açıp çıkmasına izin verin.

- Bir sonraki aşama, onu kafeste, kapısı kapalı olarak bırakarak, başka bir odaya gitmeniz veya markete kadar gidip geri dönmeniz olacaktır.

- En sonunda, artık istediğiniz zaman köpeğinize kafesine girmesi talimatını verebilecek düzeye geleceksiniz ve o da koşa koşa kafesine girecektir.

Kafes Tipleri

Genel olarak tercih etmek isteyeceğiniz, kafes tipi, tel kafesler olmalıdır. Aynı zamanda tel kafelerin de kendi içlerinde farklı çeşitlerini bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarının kapıları yanda, bazıları ön tarafında olabilir. Hatta bazı kafes çeşitleri, köpeğiniz büyüdükçe, kafes ebatlarını da genişletebileceğiniz özelliklere de sahiptirler.

Eğer köpeğiniz için tercih edeceğiniz kafes tipi, özellikle uzun yolculuklarda kullanılacaksa, bunun için Dünya havacılık örgütü tarafından da onaylanmış, yan taraflarında havalandırma pervanelerin de bulunduğu plastik kafesleri de tercih edebilirsiniz.