KÖPEĞİNİZİ YIKAMA REHBERİ

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİ YIKAMA REHBERİ

Eğer bir köpek sahibiyseniz, aslında ne kadar temiz hayvanlar olduklarının da farkındasınızdır. Köpekler de kediler gibi kendilerini temizleyip, bakımlarını yapmak konusunda oldukça yeteneklidirler. Ancak tabii ki köpeğinizin dışarıda geçirdiği zamanlarda daha çok kirlendiğini de fark edersiniz. Bir yerleri kazmak, çamurlu sulara atlamak köpeklerin kendilerini alıkoyacakları şeyler olmadığı için, onlara göre oldukça eğlenceli geldiğini de söyleyebiliriz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Ankara veterinerleri de köpeğiniz kirlendiği zaman onu temizleyebilmenizin tek çaresinin baştan aşağı yıkamak olduğu durumlarda işinize yarayabilecek bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyor.

Bilindiği gibi köpekler, kediler gibi sudan çekinmezler. Böyle olması tabii ki işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Ancak yine de sizin köpeğiniz biraz uzak durmaya çalışıyorsa, sevdiği bazı yiyeceklerle onu yıkanmaya teşvik edebilirsiniz. Bir kez küvete girmesini sağladıktan sonra, yapabileceklerinizi kısaca şöyle özetleyebiliriz;

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki; köpeklerin çok sık bir şekilde yıkanması, derilerinin üzerinde ki doğal yağları uzaklaştıracağı için hafta da 1 kez den fazla yıkamak iyi olmayacaktır. Aynı zamanda tüylerinin ve derisinin sağlığı için ona özel olarak hazırlanmış köpek şampuanlarını kullanmanız tavsiye edilir.

Köpek şampuanından başka ihtiyacınız olan ve işinizi kolaylaştıracak diğer malzemelerden bir kaçı da süngerler, kurulama havlusu ve fırçadır.

Eğer tüm bu malzemeler hazırsa onu dizlerine gelecek kadar ılık suyla doldurduğunuz küvetin içine alabilirsiniz.

Ayrıca eğer köpeğinizin tüyleri uzunsa, yıkanmaya başlamadan önce tüylerini tarayıp, varsa düğümleri açabilirsiniz. Bu sayede yıkama sırasında elinizin takılmasını ve köpeğinizin acı çekmesini de önlersiniz.

Böylece artık yıkamaya başladığınız köpeğiniz için mümkün olduğunca nazik hareketlerle tüm tüylerini yıkayabilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, köpeğinizin kulaklarına su kaçırmamaktır, bunun için banyodan önce kulaklarına pamuk tıkamanız yeterli olacaktır.

Elbette tüm bu işlemlerin sonucunda temiz ancak ıslak bir köpeğiniz olacak, en iyisi havanın güzel olduğu zamanlarda kendi halinde kurumasını sağlamak olsa da, serin havalarda bir fönle tüylerini kurutmasına da yardım edebilirsiniz.

Eğer siz de köpeğinize özel olarak hazırlanmış, temizlik ürünlerine ulaşma isterseniz, size en yakın Ankara veterinerine ulaşabilirsiniz.