KÖPEĞİNİZİN AĞIZ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN AĞIZ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

Ankara ' da yaşayan hayvan severler olarak hepimiz biliyoruz ki, evcil hayvan sahipleri kendi ağız sağlıklarına dikkat ettiği kadar evcil hayvanlarının ağız sağlığına dikkat etmeyebilirler. Ancak şunu bilmeliyiz ki onlarda en az bizler kadar bu bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Bu bakımı onlara yapmamız hem ağız sağlıklarını koruyacak hem de ilerleyen yaşlarda dişlerini kaybetmelerinin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Peki, öyleyse onların diş sağlığını korumak için sahiplerinin yapabileceği şeyler nedir? İşte bu sorunun cevabını Ankara' da ki veterinerler sizlerle paylaşıyorlar.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Fırçalama:
Nasıl ki dişlerinizi fırçalamanız sizin sağlığınızı korurken bir yandan da çevrenizdekilerin sizin yanınızda daha rahat etmesini sağlıyorsa, evcil hayvanınızın da dişlerinizi fırçalamak aynı etkileri yaratacaktır. Bunun için haftada 1 veya 2 kez diş temizliğini fırçalayarak sağlamanız, kötü nefes kokusun halledecek, dişlerinin de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Diş Etlerini kontrol edin: Belirli aralıklarla, köpeğinizin diş etlerini kontrol ederek, pembe renkli olduklarından emin olun. Eğer kırmızı veya beyaz renkli görünüyorlarsa bu iyiye işaret olmayacaktır. Aynı zamanda dişlerinde herhangi bir karartı veya leke olmamasına dikkat edin, genel olarak bu kontrolü haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır

Hastalıkların belirtileri: Tabii ki hiç kimse evcil hayvanının ağız problemleri yaşamasını istemez, ancak yine de aşağıda paylaşılan bazı belirtileri az da olsa köpeğinizde görmeye başladıysanız, mutlaka bir veterinere başvurmalısınız.

- Kötü Nefes

- Aşırı salya akıtma

- Diş etlerinde renk farklılıkları

- Dilinin altında şişlikler

- Eksik diş

Alışkanlık Kazandırın: Eğer daha önce köpeğinizin dişlerini hiç fırçalamadıysanız veya diş eti kontrolü sırasında size izin vermek istemiyorsa. Öncelikle belirli zamanlarda sadece parmağınızı kullanarak sanki dişlerini fırçalıyormuş ve diş etlerini kontrol ediyormuş gibi ağzının içerisinde gezdirin. Böylelikle, bu işleme yabancılık çekmeyecek ve ilerleyen zamanlar da bu işlemi diş fırçasını kullanarak da gerçekleştirebileceksiniz.

Fırçalama Tekniği: Evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamak için uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir yöntem mevcuttur. Bu yöntemde, sizden istenilen, diş fırçasını, diş yüzeyine yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutarak, yuvarlak hareketlerle fırçalama işlemini gerçekleştirmenizdir. Fırçalama işlemini gerçekleştirirken acele etmemeye ve köpeğinizin de canını çok sıkmamaya çalışın, her seferinde sadece bir bölge üzerinde temizliğinizi gerçekleştirin daha sonra diğerine geçin. Bu aşamalarda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, en fazla tartarın bulunabileceği yanak kısımlarını en sona bırakmanız ve fırçalama işlemini bitirmeden önce aşağıya doğru süpürerek o bölgeyi temizlemenizdir.

Aynı zamanda eğer köpeğiniz dişlerinin iç kısımlarını temizlemenize izin vermezse, onu zorlamayın çünkü o bölge zaten tartar birikiminin en az olduğu kısımlardan biridir.