KÖPEĞİNİZİN AĞRILARINI GİDERMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN AĞRILARINI GİDERMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Köpeğinizin veya kedinizin ağrılarını dindirebileceğiniz pek çok farklı yol vardır. Bu yöntemlerden hangisini kullanacağınıza karar vermek içinse öncelikle ağrıların meydana geliş sıklığını, şiddetini bilmenizin yanı sıra seçilecek olan yöntemin yan etkilerinin de dikkate alınması gerekir.

Veteriner hekimlerin bu aşamada ki görevleri ise evcil hayvanınızın rahatını artıracak, onun hareket kabiliyetini kısıtlamayacak ve onu dışarıdan gelecek tepkilere karşı psikolojik olarak da koruma altına alabilecek bir yöntemi uygulamaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Teknik olarak da böylesi bir sisteme çokmodlu ağrı yönetimi adı verilir. Bu sistem başta eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları olmak üzere pek çok farklı ağrının dindirilmesinde de uygulanabilmektedir. Bir başka değişle bu sistem, evcil hayvanınızın sorunlarına karşılık özel olarak geliştirilmiş bir tedavi gibidir.

Evcil hayvanlarınız herhangi bir ağrı problemi yaşadığında buna bir an önce müdahale edilmesi sahiplerinin öncelikli vazifesi olmalıdır. Çünkü bu sayede ortaya çıkabilecek ikincil rahatsızlıkların veya ağrıdan dolayı meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmiş olur.

Elbette ağrıları gidermek için ilk kullanılacak tıbbi yöntem çeşitli ilaçlar olacaktır. Veteriner tarafından çeşitli kontroller sonucunda tavsiye edilecek bu ilaçların yanı sıra ağrıyı hafifletecek alternatif yöntemlerde kullanılabilir. Hatta kontrollerden sonra hayvanınızın bu ilaçların içeriğindeki aktif maddelere tepki vermesinden endişe edilecek bir durum da ortaya çıkmışsa o zaman ilk aşama da farklı yöntemleri denemek de mantıklı olacaktır.

Özellikle hayvanların da kullanımına uygun olan fakat esasen insanların sağlığına yönelik üretilmiş ilaçlar, köpekler ve kediler üzerinde pek çok yan etkiye neden olabilir. Bunun sonucunda uyuklama hali, rahat yürüyememe ve etrafa çarpası sonucu kendisine ve başkalarına da zarar verme ihtimali artar. Böyle bir durumun önüne geçmek için farklı yöntemleri uygulamak daha mantıklıdır.

Bu farklı yöntemlerden biri de köpeğinizin veya kedinizin eklem ağrıları için kullanılabilecek çeşitli destek ürünleridir. Bu destek ürünleri de insanlar için üretilmiş olmasına rağmen içeriğinde ki doğal maddeler evcil hayvanlarınıza da herhangi bir yan etki de bulunmayacaktır.

Hatta bu gibi durumlarda balık yağı içeriğinde ki omega asitleri nedeniyle rahatlıkla tavsiye edilebilir. Bu sayede eklem yerleri ve iç organları bu faydalı besin öğesinden yararlanabilecektir.

Tüm bunların dışında eklem ve romatizma ağrıları yaşayan evcil hayvanlarınız için etkili olabilecek ve kullanılan sıradan ilaçlarda ki uyuşturucu özelliğine olmayan ve eklem bölgesinde ki dokuları onarıcı özelliklere sahip olan ilaçlar da mevcuttur.

Elbette burada bahsedilen alternatif yöntemler mutlaka veteriner kontrolünde ve onayında olduğu zaman uygulanmalıdır. Bu sayede kedinizin ve köpeğinizin sağlığını da riske atmamış olursunuz. Hem bu sayede ağrı tedavisi gören ve geleneksel ağrı kesicilerle yaşadığı ağrıları atlatmaya çalışan evcil hayvanlarda ortaya çıkan aşırı şişmanlık veya sürekli kilo alma hali de büyük ölçüde önlenmiş olacaktır.