KÖPEĞİNİZİN ÇİĞNEME ALIŞKANLIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN ÇİĞNEME ALIŞKANLIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Köpeğiniz bir şeyleri çiğnemeyi çok mu seviyor? Pahalı deri ayakkabılarınız, antik mobilyalarınız ve çocuğunuzun yeni oyuncakları dâhil olmak üzere, önüne ne gelirse çiğniyor mu?

Eğer cevabınız evet ise, size çare olacak iyi haberlerimiz var. Ancak öncesinde çiğneme alışkanlığı ile ilgili bazı noktaları açıklığa kavuşturmak faydalı olacaktır..

Çiğneme, aslında köpekler için oldukça sağlıklı ve doğal bir aktivitedir ve onların gelişimi için çok önemlidir. Aynı zamanda ısırmak, bir şeyleri kaldırmak ve taşımak içinde kullanılır. Ama çiğnemek eşyalarınıza zarar verici olmaya başladığında, hem sahipleri hem de köpekleri zor durumda bırakan, çok önemli çatışmalara neden olur.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Ankara ' da ki veterinerler de, bunun gibi nedenlerle sadık dostlarımızla aramızın açılmasını engellemek için sizlere bazı tavsiyeler hazırladılar. Böylelikle onlar doğaları gereği olan davranışlarını devam ettirebilirken siz de en değerli eşyalarınızı koruyabilmiş olacaksınız.

1. Göz önünden kaldırın: Köpeğiniz sizi çok sever, bu yüzden kokunuzun sindiği ve ona sizi hatırlatan her şey onun öncelikle tercih edeceği oyuncağı olacaktır. Üzerinde sizin ve aile bireylerinizin kokusunun bulunduğu bütün eşyalar onun dikkatini çekecektir. Tabii ki sizin bir eşyanızı veya çocuğunuzun yeni plastik oyuncağını çiğnemesi sizin onu bu kadar sevmenizden alı koyacak olsa da, bunu önlemenin en pratik yolu, mümkün olan bazı eşyaları rahat uzanamayacağı bir yere kaldırmaktır.

2. Köpek oyuncaklarını daha cazip hale getirin: Köpeğiniz için bir kaç tane çiğneme oyuncağı seçin ve bunları bir aile bireyine aitmiş gibi göstermek için kirli sepetinde beklettikten sonra onun bulmasını sağlayın, böylelikle hem sizin kokunuzu alacak hem de ayakkabılarınızdan uzak durmuş olacaktır.

3. Tavuk Aroması: Köpeklerinizin kendi oyuncakları ile oynamasını teşvik etmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem de, bu oyuncakları onun sevdiği bazı yiyeceklerle temas ettirmektir. Böylece dikkatini eşyalarınız üzerinde ki kokulardan uzaklaştırmış olabileceksiniz.

4. Doğru zamanda takdir edin: Eşyalarınızı kemirdiği için hiç bir zaman köpekleri cezalandırmamalısınız, çünkü bunu anlamayacaklardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz en uygun davranış, olay yerinde bulduğunuz eşyanızı değiştirip, yerine onun oyuncağını koymanız ve bu oyuncağı kemirmeye başladığında onu mümkün olduğunca takdir etmeniz olacaktır.

5. Onu meşgul edin: Genellikle köpeklerin çiğneme istekleri sıkıldıkları zaman ortaya çıkmaktadır. Eğer sizin de köpeğiniz çok fazla yalnız kalıyorsa, kendini oyalamak için bir şeyleri çiğnemeye başlayacaktır. Eğer yalnız kalma durumunu değiştiremiyorsanız, en iyi yapılabilecek şey, ona yeterli sayıda çiğneme oyuncağı temin etmeniz ve eve geldiğinizde mümkün olduğunca ilgi göstermeniz olacaktır.

6. Çiğneme kemiği kullanın: Bazen lastik oyuncaklar köpeğiniz için yeteri kadar ilgi çekici gelmeyebilir veya çiğneme ihtiyacını karşılamaya yetmez. Gerçek kemikler de parçalanıp, küçük kıymıklar oluşturduğu için oldukça risklidir. Bu yüzden tercih edilebilecek bir başka çözüm de veteriner mağazalarından temin edilebilecek çiğneme kemikleridir. Bu kemikler oldukça güvenilir malzemelerden üretilmiş, içerisinde çeşitli aromalar da bulunan özel ürünlerdir. Böylece bu ürünler köpeğinizin de dikkatini, eşyalarınızdan uzak tutmasına yarayacaktır.