KÖPEĞİNİZİN CİLDİNİ KORUMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN CİLDİNİ KORUMANIN YOLLARI

Köpeğiniz için en iyi şampuan kendi şampuanınız değildir. Belki köpeğinizi yıkamanız gerektiğini fakat bunun için köpek şampuanınızın kalmadığını geç bir zamanda fark edip, kendi şampuanınızı kullanmaya karar verdiniz. Peki, ancak sonuçlarının neler olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bu durumu açıklamak için insan cildi ve köpeğinizin derisi arasındaki farklılıkları bilmeniz gerekir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

İnsan cildi "asit manto" olarak adlandırılan ve cildimizin yüzeyinde bulunan çok ince bir asit tabakasıyla korunur. Bu tabaka cildimizi koruyup, mikroorganizmalara karşı da bir bariyer görevi görmektedir. Aynı zamanda cildimizin nemli kalmasını ve ter moleküllerinin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Sabunlar ve şampuanlar kullanarak yıkandığımız her seferinde ise cildimizin üzerinde ki bu koruyucu tabakayı yıkayarak uzaklaştırmış oluruz. Böyle bir durumda da cildimiz bu tabakayı yenileyene kadar dış etmenlere karşı daha savunmasız hale geliriz. Bu nedenledir ki pek çok şampuan ve sabun, içerdiği çeşitli nemlendiriciler ile bu tabakanın yokluğunu telafi etmeye çalışır. 12 saat içerisinde ise aynı koruyucu tabaka kendini tamamen yenilemiş olacaktır. Bu tabakanın uzun süre boyunca oluşmaması ve herhangi bir koruyucu önlem alınmaması da cilt üzerinde çatlaklara, kızarıklıklara neden olabilecektir.

Bu bahsedilen asit mantosunun pH değeri ise insanlarda 5,2 - 6,2 arasında değişmektedir. Genel itibariyle 0-14 arasında ifade edilen pH değerleri, 0 a yaklaştıkça asit bir yapıyı, 14 e yaklaştıkça da alkali bir yapıyı ifade eder.

Köpeklere gelindiğinde ise onların da derileri üzerinde bu koruyucu tabakaya sahip oldukları ve bu tabakanın pH değerinin de 5,5-7,5 arasında değiştiği bilinmektedir. Yani köpeklerin derisi daha alkali bir yapıdadır. Aynı sebepten ötürü, anlaşılacağı üzere insanlar için tasarlanmış olan ve asit karaktere sahip bir şampuan köpeklerin bu koruyucu tabakalarına zarar verecektir. Dahası, sıklıkla insan şampuanı kullanmaya devam ettiğiniz köpeğinizde, kuru bir deri yapısı, kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelmeye başlar.

Tüm bunlara bağlı olarak, köpeğinizin de sağlıklı bir cilt yapısına sahip olması ve dış etmenlere karşı kendisini koruyabilmesi adına, kendiniz için kullandığını şampuanlar yerine, veteriner hekiminizin tavsiye edeceği ve evcil hayvan ürünleri satan mağazalarda bulabileceğiniz özel köpek şampuanlarını tercih edebilirsiniz.