KÖPEĞİNİZİN DERİ VE TÜY SAĞLIĞI

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN DERİ VE TÜY SAĞLIĞI

Ankara'da bulunan veteriner doktorlar, köpeğinizin sağlığıyla ilgili önemli bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorlar. Bu bilgiler, ilk izlenimin sadece insanlar için değil köpekler için de önemli olduğunu anlamamızı sağlayan tüy ve deri sağlığı hakkında.

Veteriner doktorlar, kendilerine kontrol için getirilen köpekler de ilk dikkat ettikleri şeyin, köpeğin tüylerinin nasıl göründüğü olduğunu belirtiyorlar. Çünkü deri ve tüyler, güneş ışınları, enfeksiyonlar, susuzluk ve sıcaklık gibi her zaman dış etkenlere maruz kalan ve bunlara karşı iç organları koruyan bir organ. Dolayısıyla köpeğin yaşadığı çevresel veya içsel birçok sorun kendini deri ve tüylerde mutlaka göstermeye başlayacaktır. Bunun tam tersi, sağlıklı bir hayvanda tüyler parlak ve canlı, derisi ise soluk renkli ve düzgün gözükecektir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Tabii ki parlak ve düzgün bir dış görünüş herhangi bir rahatsızlığın olmadığını garanti etmez. Sadece genel olarak birçok sistemin düzgün çalıştığı hakkında bir fikir yürütülmesine yardımcı olur. Ancak bunun tam tersi, eğer hayvanın bağışıklık sisteminde bir rahatsızlık söz konusu ise, bunun yaratacağı etkiler mutlaka deriye ve tüylere yansır.

Bu göstergelerden en iyi şekilde faydalanabilmek için köpeğinizin mutlaka günlük tarama ve beslenme programı olmalı ve buna uyulmalıdır. Eğer köpeğiniz yeterli besleniyorsa ve bakımı doğru şekilde yapılıyorsa tüyleri parlak, derisi sağlıklı olacaktır. Genelde bu tür sorunların nedeni yetersiz beslenme olabilir, ancak tüm bu iyi bakıma rağmen, derisin de sorunlar ortaya çıkıyorsa, köpeğinizin bir problemi olduğunu işaret etmiş olacaktır.

Örneğin köpeğinizin derisi, olması gerektiğinden daha koyu ise, bu çok büyük bir olasılıkla bir beslenme eksikliğini işaret etmektedir. Bu yüzden veterinerler tarafından fark edilen bu gibi durumlarda hastalık teşhisi koymadan önce, köpeğin normal ve dengeli bir beslenme düzenine geçirilmesi tavsiye edilir. Böylece dengeli beslenen bir hayvan da, deri ve tüy kontrolü daha karmaşık ve ileri düzey rahatsızlıkların olup olmadığı hakkında ilk bilgileri daha doğru sağlar.

Dengeli beslenmesine rağmen, çok nadir de olsa, köpeğiniz bazı besin maddelerine daha çok ihtiyaç duyabilir. Böyle bir durumda ise yapılabilecek en doğru şey, veteriner tavsiyesi ile uygulamaya başlayacağınız takviye mamalardır. Böylece köpeğinizin derisini olması gerektiği duruma getirmiş olursunuz.

Beslenme dengesini, gerek takviye gıdalarla, gerekse normal beslenme programı ile doğru şekilde sağladığınızı varsayıp, köpeğinizin derisinin ve tüylerinin de olabilecek en iyi durumda olduğunu kabul edersek. Böyle bir durumda bile karşılaşacağınız bazı belirtiler ve sebepleri şöyle olabilir; Eğer bir kızarıklık varsa, bunun nedeni pire veya başka böcek ısırıkları olabilir. Aşırı kaşınma, polen alerjilerini işaret edebilir. Ayaklarını kemirmesi veya yüzünü ovalaması, yiyecek alerjisinin habercisi olabilir.

Gördüğünüz gibi köpeğinizin görünüşü tahmin ettiğinizden çok daha fazla bilgi içeriyor Bu yüzden eğer siz de köpeğiniz üzerinde aşağıda ki belirtilerden birini veya bir kaçını görüyorsanız mutlaka Ankara 'da bulabileceğiniz size en yakın veteriner kliniğine başvurun.