KÖPEK EĞİTİM SANATI

blog yazısı ekle !

KÖPEK EĞİTİM SANATI

Eğitim, sadece köpeğinizin verdiğiniz emirlere uyması demek değildir. Köpeğinizin potansiyelini ortaya çıkaracak bir eğitimi vermek, tam anlamıyla bir sanat gibidir. Köpeğinizi eğitirken kullanılan teknikler hem onun yaşayacağı ortam içerisinde belirli kurallara ve tavırlara sahip olmasına, hem de cinsine ve karakterine bağlı olarak doğasında bulunan tüm iyi yönlerini ortaya çıkarabilmesine yardımcı olur.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Peki, öyleyse niçin bu eğitimleri bir sanat olarak nitelendiriyoruz? Çünkü tüm bu süreç içerisinde emirlerinize tam ve korkusuz bir şekilde itaat edebilecek aynı zamanda varlığıyla hem size hem de çevrenizde ki insanlara güven ve dostluk aşılayacak bir köpek yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Bu sayede köpeğiniz dengeli ve bulunduğu her ortama uyum sağlayabilecek bir düzeye gelmiş oluyor.

GÜVEN OLUŞTURMAK

Her şeyden önce köpeğinizi eğitmeye, onun güvenini inşa etmeye çalışmakla başlamalısınız. Böylelikle hem daha iyi olmaya hem de size güvenmeye başlayacaktır. Elbette aynı zamanda köpeğinizin size itaat etmesi de önemlidir. Yoksa en ufak bir park gezisi bile sizin için zor zamanlara dönüşebilir. Kendine güvenen bir köpek ise korkusuzdur, mutludur ve emirleri takip etmeye eğilimlidir.

Bazıları köpeklerin insanları mutlu etmek için yaratıldıklarını ve bu duygunun onların içinden geldiğini düşünebilir. Ancak gerçek böyle değildir. Çünkü köpeğinizin sizi memnun etmeye çalışmasının arkasında aslında sizin mutluluğunuzdan onun faydalanıyor olması yatar. Dolayısıyla eğitimleri sırasında gerçekleştirdiği doğru tavırlarla hem ödülünü kazanır hem de sizin ilginize ve şefkatinize sahip olur. İstediğiniz gibi davranması onu ödüllendirmenize yardımcı olduğu için de bu tavrını sürdürmeyi tercih eder.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak, köpeğinizi eğitmeye çalıştığınızda, onun hal ve tavırlarından memnun olduğunuz anları ve olmadığınız anları mümkün olduğunca açık bir şekilde paylaşın. Herhangi bir şekilde sizin tepkileriniz nedeniyle kafasını karışmasına yol açmayın. Gerekirse memnun olduğunuz anlarda onu sevin hatta güzel sözler söyleyin. Köpeğinizin sizden gelecek tüm olumlu davranışlara her zaman açık olduğunu hiç bir zaman unutmayın.

Ayrıca köpeğinize hiç bir zaman sert davranmayın. Köpeğiniz hoş olmayan bir tavır veya eylem içerisinde olduğunda ona sert ve kötü cezalar vermeniz, yaptığı şeyleri sırf korktuğu için bırakmasına neden olacaktır. Herhangi bir iç disiplin sağlamayacaktır. Eğer köpeğiniz bir hata yaparsa ona hafifçe dürtüp veya tasmasından bir defa çekerek düzeltip, net bir ses tonuyla HAYIR! Deyin.

Ayrıca unutmayın ki insanlar bile bir şeyleri öğrenmeye çalıştıkları zamanlarda hata yapabilirler ve aynı durum köpekleriniz için de geçerlidir. Asla hayal kırıklığına uğramayın ve sabırlı olun, köpeğiniz nasılsa sizi takip edecektir.