KÖPEK TÜRLERİ: ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ

blog yazısı ekle !

KÖPEK TÜRLERİ: ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ

Alman çoban köpeği evcil olarak yetiştirilen ve büyük köpekler sınıfına giren çalışkan bir köpektir. Bu tür, ilk olarak Almanya da üretilmiş oldukça zeki bir hayvandır. Alman çoban köpekleri oldukça aktif bir hayat koşulunun kendisine sağlanmasını gerektirir ve bir koruyucu köpek olarak da oldukça etkilidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Ankara 'da bulunan veterinerler, bu cinsin derisinin oldukça kalın olduğunu ve uzun tüylere sahip olduğunu belirtiyorlar. Tüyleri genellikle siyah ve ten rengi olan bu cinsin, bazı türlerinde koyu kızıl tüyleri sahip olanlara da rastlanabiliyor. Boyları, yüksekliklerine oranlı olacak şekilde 45-50 cm'ye kadar uzayabiliyor ve bu sayede oldukça sağlam, esnek ve kuvvetli bir fiziksel yapıya sahip olmasını sağlıyor.

KİŞİLİK VE MİZAÇI

Alman çoban köpekleri oldukça korumacı, ailesine ve evine bağlı bir özellik sergiliyor. Genellikle yabancılara karşı tehditkâr ve diğer cins köpekler üzerinde de üstünlük kurmaya çalışan tavırlar ortaya koyuyor. Ancak aynı evde bulunduğu başka hayvanlara da bir o kadar arkadaşça yaklaşıyor. Bu türün en önemli özelliği ise kendisine verilen görevlerde kıvrak zekâsını kullanarak görevini tamamlayabilmesi oluyor.

BAKIMI

Alman çoban köpekleri dışarıda, soğuk koşullarda yaşayabildiği gibi, kapalı ortamlarda bulunmayı da oldukça seviyor. Bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, oldukça hareketi seven bir köpek olmasından dolayı, fiziksel ve zihinsel aktivitesinin sürekli canlı tutulmasının sağlanmasıdır. Aynı zamanda yıl boyunca dökülmeyen uzun tüylere de sahip olduğu için düzenli olarak tüylerinin bakımının yapılması ve taranması da gerekiyor.

SAĞLIK DURUMU

Ortalama bir alman çoban köpeğinin ömrü 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca bu türün, genetiği nedeniyle oldukça fazla sayıda rahatsızlığa yatkınlığı bulunmaktadır. Bu sebeple de diğer köpek türlerinden daha sık ve daha yakından kontrol edilmesi ve sürekli bir veteriner kontrolü altında olmasının sağlanması gerekiyor.