KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

Günümüzde birçok insan vitamin ve besin takviyeleri kullanıyor ve bu takviyeleri kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu besin kaynaklarının kullanılma oranı her geçen gün artıyor. 2006'da Amerika'da yayınlanan bir çalışmada, Amerika'daki her 3 köpekten ve kediden birinin vitamin ve besin takviyesi kullandığı ortaya kondu. En yaygın kullanılan destekler ise eklem sağlığı için multivitaminler ve besin takviyeleri ile tüy dökülmesi ve deri hastalıklarını önlemek için kullanılan yağ asitleri oldu. Hayvan sahipleri aynı zamanda köpeklerinde sindirim problemlerinin önüne geçmek amacıyla probiyotikler, yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan zihinsel problemler için ise antioksidanlar kullanıyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Packaged Facts adlı pazar araştırma şirketinin yaptığı bir açıklamaya göre, 2012 yılı itibari ile köpekler için üretilen besin takviyelerinin pazar büyüklüğü yüzde 37 oranında artış göstererek 1,7 milyar dolara ulaştı.

Peki köpekler gerçekten bu vitamin ve besin takviyelerine ihtiyaç duyuyor mu? Bu ürünler köpeklerin sağlığı için uygun mu ve olumlu etkileri var mı? Uzmanlara göre yararlı olanlar kadar gereksiz ve zararlı olanları da piyasada mevcut.

Köpeğim vitamine ihtiyaç duyuyor mu?

FDA'ye göre birçok köpek, düzenli beslendiği takdirde köpek mamasından gerekli tüm vitamin ve besinler alabilir ve ek bir takviye vitamine, besine ihtiyaç duymaz. Ancak ev yapımı mamalar ile beslenen bazı köpekler ihtiyaç duydukları vitamin xve mineralleri yeterince alamayabilir, dolayısıyla böyle bir takviye sağlıkları için olumlu etkilerde bulunabilir. Alınacak takviyenin hayvanın beslenme düzeni ile uyumlu olması son derece önemlidir. Bunun tesbiti ve kararı oldukça kritiktir ve bir veterinerin muayenesi sonucu karar verilmelidir.

Köpeğime vitamin ve mineral takviyesi vermemin bir sakıncası var mı?

FDA'ye göre köpeğin dengeli ve yeterli bir beslenme şekline sahip olmasına rağmen köpeğe ek bir besin verilmesi kendisi için zararlı olabilir. Örneğin, kalsiyumu yediği mamadan yeterince almasına rağmen hayvana ek kalsiyum verilmesi özellikle yavru köpeklerde iskelet problemlerine yol açabilir. Aşırı derecede alınacak A vitamini kan damarlarına zarar verebilir ve vücutta sıvı kaybına neden olabilir. D vitaminin fazlası ise köpekte iştah kesilemesine yol açar ve kemiklerine zarar verir.

Köpeğime takviye besin vermeden önce veterinere danışmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Örneğin köpeğinizde eklem ağrısı olduğunu düşündüğünüz belirtiler gözlemlediniz ve buna uygun bir besin takviyesi kullanarak bu sorunu çözmeyi düşündünüz. Ancak eklem sorunu olduğunuz bir belirti, nörolojik bir problemin de işareti olabilir. Veyahut, derisinde görülen bir tuhaflık, hormonal ve metabolik problemlere de işaret ediyor olabilir.

Köpekler için üretilen bazı besin takviyelerinin içinde bitkisel kaynaklar bulunabiliyor. Bu kaynakların köpeğinize yapacağı etki ise aldığı bir ilaca, alerji durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu tür problemlere mahal vermemek adına, bir besin takviyesini köpeğe vermeden önce mutlaka veterinere danışılmalıdır.

Köpek besin takviyeleri işe yarar mı?

Veterinerlere göre bu besin takviyesinin nerede ve nasıl üretildiğine, hangi amaçla kullanıldığına göre değişiyor. Glukozamin-kondroitin takviyesi genelde osteoartrit durumlarında veriliyor. 2007 yılında Veterinary Journal Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma gösterdi ki tedavi sürecinde Glukozamin-kondroitin takviyesi kullanılan köpekler daha az acı çekti ve 70 günlük bir kullanımın ardından hareketliliklerinde bir artış gözlendi.

Yağ asitleri deri ve tüylerinin daha iyi görünmesini sağlıyor ve iltihabı önlüyor. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar ise iltihabı ve köpeklerde yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza problemlerini engellemekte yardımcı oluyor.

Besin takviyeleri taahhüt ettikleri içeriğe sahip mi?

Bu da ürüne ve markasına göre değişim gösteriyor. Bu tür ürünlere sertifika veren ve ürünleri test ederek içeriklerini denetleyen ConsumerLabs.com, glukozamin-kondroitin takviyesi üzerinde yaptığı testlerde, bu ürünlerin yüzde 60'ının taahhüt ettikleri değerleri karşılayamadığını ortaya koydu.

The National Animal Council'in yaptığı bir başka testte ise ürünlerin yüzde 25'inin etiketleri üzerinde gösterilen değerleri karşılayamadığını gösterdi.

ConsumerLab.com, bir başka testte üç probiyotik takviyesini inceledi ve 2006 yılında yapılan testin sonuçlarına göre yalnızca bir ürün faydalı olabilecek sayıda organizma içeriyordu. Hayvanlar için üretilen besin takviyelerinin insanlar için üretilenlere göre, taahhüt ettikleri değerleri sağlamada yetersiz olduğuna hiç kuşku yok. Dolayısıyla takviye alınması kararını veteriner ile birlikte almak hayvan sağlığı için büyük önem taşıyor.