KÖPEKLER İÇİN EV YAPIMI TARİFLER - BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER İÇİN EV YAPIMI TARİFLER - BESLENME

Fıstık ezmeli kurabiye

Köpeklerin çoğu fıstık ezmesini çok sever ve bu kurabiyeler köpeklerin öğünlerine biraz balık yağı ekleyebilmek için en iyi yollardan biridir. Balık yağı köpeklerin derisinin daha yumuşak, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Öncelikle fıstık ezmesinin organik olması gerekir. Marketlerdeki fıstık ezmelerinde birçok sağlıksız katkı maddesi bulunuyor. Dolayısıyla alınacak fıstık ezmesinin doğal olmasına dikkat edilmeli. Hatta fıstık ezmesinin de evde yapılması köpek için daha sağlıklı olacaktır.

İçindekiler:

2 fincan un (köpeğin una alerjisi yoksa)

1 fincan rendelenmiş yulaf

Fincanın üçte biri kadar fıstık ezmesi

Yarım yemek kaşığı bal

Yarım yemek kaşığı balık yağı

Yarım fincan su

Yapımı:

1. Fırın 350 fahrenheit derece sıcaklığa getirilmeli.

2. Un ve yulaf büyük bir karıştırma kabında karıştırılmalı. Ardından su eklenmeli ve karıştırılmalı. Daha sonra içine sırasıyla fıstık ezmesi, bal ve balık yağı eklenmeli. Tam olarak birbirine karışana dek blender ile karıştırılmalı.

3. 40 dakika boyunca önceden ısıtılan fırında pişirilmeli ve köpeğe verilmeden önce tamamen soğuyana kadar beklenmeli.

Donmuş yoğurt topları

Köpeğiniz donmuş gıdaları seviyorsa, bu yoğurt toplarını da çok sevecektir. Kalsiyum ve protein yönünden zengin olan yoğurt köpeğin beslenme düzeni için de faydalı olacaktır. Eğer köpeğiniz fazla kilolu ise yağsız yoğurt kullanmakta fayda var.

İçindekiler:

Yoğurt, bir fincan şekersiz meyve suyu, yarım fincan doğranmış havuç

Yapımı:

Yoğurt, meyve suyu ve havuç bir şişeye konulmalı. Tüm malzemeler iyice karışana dek bir süre çalkalanmalı. Ardından kaşık ile karışım minik kaplara konulmalı ve katı halde donana kadar buzlukta bekletilmeli.

Meyve ve sebze şeritleri

Bu tarif pet shoplarda satılan ödül yiyeceklere uygun maliyetli bir alternatif olabilir. Tarif ile yapılacak yiyecek köpeğe verilen eğitim sırasında ödül olarak kullanılabilir. Meyveler ve sebzeler, köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini yönünden oldukça zengindir.

İçindekiler:

Küçük patates, orta boy muz, blenderdan geçmiş bir fincan havuç, 2 fincan un, blenderdan geçmiş bir fincan yulaf ve fincanın 3'te 1'i kadar su

Yapımı:

Patates mikrodalgada 8 ila 10 dakika pişirilmeli. Fırın önceden 350 fahrenheit dereceye getirilmeli. Muz lapa hale getirilmeli ve patates ile bir kap içinde iyice karıştırılmalı. Ardından havuç, un ve yulaf eklenmeli ve su ile karıştırılmalı. Fırında 25 dakika pişirildikten ve soğuduktan sonra köpek için lezzetli bir atıştırmalık olacaktır.

Et ve sebze topları

Bazı köpekler etli atıştırmalıkları tatlı olanlara tercih ediyor. Böylece protein değeri yüksek, sağlıklı şekilde beslenmiş de oluyorlar.

İçindekiler:

60 ila 120 gr arası et ve sebzeden oluşan bebek maması, bir fincan un, iki fincan süt tozu, bir fincan su

Yapımı:

Fırın önceden ısıtılmalı ve 250 fahrenheit dereceye getirilmeli, tüm malzemeler geniş bir kap içinde karıştırılmalı, karışım pişirme kabına alınmalı ve fırına yerleştirilerek 12 ile 15 dakika arasında pişirilmeli. Yemek pişmesinin ardından soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Sebzeli Hindi

Hindi protein yönünden oldukça zenginken sebzeler de vitamin ve mineral yönünden köpeğin çok yönlü besin kaynağı elde etmesini sağlar. Hindinin sığır etine göre daha az yağlı olması da köpeğin kilo almasının önüne geçmekte yardımcı olur.

İçindekiler:

Dört fincan su, yarım kilo hindi, iki fincan kahverengi pirinç, bir fincan rendelenmiş havuç, bir yemek kaşığı balık yağı.

Hazırlanışı:

Hindi orta ateşte pişirilir, büyük bir kaba kahverengi pirinç, hindi, su koyulur ve düşük ateşte on beş dakika kaynatılır, ardından havuç eklenir ve 5 ila 10 dakika daha pişirmeye devam edilir. Pişirme işlemi bittikten sonra yemek soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Sebzeli küp tavuk

Protein yönünden zengin tavuk ve vitamin, mineral yönünden zengin sebzeler, köpek için ideal bir öğünün malzemeleri olabilir.

İçindekiler:

Dört adet tavuk göğsü, yarım fincan rendelenmiş yeşil fasülye, yarım fincan rendelenmiş havuç, yarım fincan rendelenmiş brokoli, yarım fincan blenderdan geçirilmiş yulaf.

Hazırlanışı:

Tavuk göğsü üzerinden deri kaldırılır ve göğüs küp şeklinde kesilir, tavuk göğsü orta ateşte pişirilir; tavuk, sebzeler ve yulaf büyük bir ir kap içine konularak 15 dakika kadar orta ateşte pişirilir ve yemek hazır hale gelir. Pişirme işlemi bittikten sonra yemek soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Besin takviyesini nasıl seçmeliyim?

Yapılacak ilk şey veteriner klinikleri ile bağlantıya geçmek ve veterinerlerin önerileri ışığında bir takviye satın almak. Ancak birçok veterinerin uzlaşı içinde olduğu bazı önerileri belirtmek gerekirse:

· Bir alanda uzmanlaşmış ve içerikleri klinik araştırmalar ile denetlenmiş bir marka araştırın

· Etiketi okuyun. Aradığınız içeriğin etkilerini önceden araştırın.

· Etiket üzerinde verilen değerleri kontrol edin.

· Ürün ambalajı üzerinde üretici firmanın iletişim bilgilerinin yer almasına dikkat edin. Tereddüt ettiğiniz her konuda firma ile iletişime geçin ve bilgi almaktan çekinmeyin.

· Ürünün vadettiği her etkiye inanmayın ve kuşkucu yaklaşın.

· Ürünün bağımsız bir kurum, dernek tarafından sertifika alıp almadığına dikkat edin.

· İnsanlar için üretilmiş takviyeleri köpeğe vermekten kaçının.

· Satıcı firmanın orijinal ürün sattığından emin olun. Köpek besin takviyeleri pazarında da ne yazık ki sahtecilik vakaları meydana gelebiliyor.

Dolayısıyla bu konuda veterinerlere güvenmek ve onların satışını yaptığı ürünleri tercih etmek köpeğin sağlık güvenliği için daha doğru olacaktır.

Tüm bu bilgileri özetlemek gerekirse, tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde hassas bir vücut yapısına ve dengesine sahiptir. Yenilen bir yemeğin içeriği bile vücut üzerinde önemli etkilere sahipken ek besin olarak alınacak vitamin ve besin takviyelerinin vücutta yapacağı etkiler daha büyük ölçekli olabilir. Dolayısıyla fabrikasyon bir üretim ile hazırlanan ve doğal besinler ile değil de dışarıdan alınan bu tür ürünlerin köpeğe verilmeden önce ciddi bir araştırma ve kontrol dönemi gerekiyor. Hiçbir takviye kişisel gözlem ve kanaatlere göre verilmemeli. Kişisel yargılar sonucu verilen bu takviyeler köpekler üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Hangi takviyenin ne şekilde verileceğine yalnızca veterinerler karar vermeli ve onların tavsiyeleri dışına çıkılmamalı. Zaten doğru mama ile beslenen köpeklerin bu tür takviyelere ihtiyaç duyması nadiren meydana gelir. Ev mamaları ile beslenen köpeklerde kimi zaman bu takviyelerin kullanılma ihtiyacı ortaya çıksa da bunun da kararını verecek olanlar yalnızca veterinerlerdir.