KÖPEKLERDE BEYİN YAŞLANMASI VE DAVRANIŞSAL DEĞİŞİKLİKLER

blog yazısı ekle !

KÖPEKLERDE BEYİN YAŞLANMASI VE DAVRANIŞSAL DEĞİŞİKLİKLER

Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi beyin de yaşlanma sürecinden etkilenen organlardandır. Beyindeki bu etkiler, zamanla köpeklerin davranışlarında da kendini gösterir. Yaşlamanın doğadaki her canlının olduğu gibi köpeğin de yaşamının bir parçası olduğu unutulmamalı. 8 yaş ve üstü köpeklerin en az yarısı zaman içinde beyin yaşlanmasının belirtilerini gösterir ve alışılmışın dışında davranışlar sergiler. Neyse ki tıp alanında elde edilen gelişmeler ile beyin yaşlanmasının etkilerini nispeten azaltmak ve hayvanın aktif hayatını sürdürmesine yardımcı olmak mümkün olabiliyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Beyin yaşlanmasının sebepleri nelerdir?

Yaşlanma, köpeğin bütün vücuduna, elbette beynine de önemli zararlar verir. Son yıllarda bilim insanları yaşlanma sürecini anlama adına büyük gelişmeler elde etti. Bugün birçok uzman, yaşlanmanın serbest radikaller olarak adlandırılan değişken oksijen molekülleri nedeniyle meydana geldiği konusunda hemfikir. Bazı serbest radikaller çevresel etkenler nedeniyle oluşabiliyor; ancak çoğunluğunu vücudun kendi metabolizması meydana getiriyor. Beyin yaşlandıkça da serbest radikallerin hücrelere verdiği zarar artıyor.

Beyin serbest radikallere neden duyarlıdır?

  • Beynin yüksek lipid (yağ ve benzeri maddeler) içermesi serbest radikaller için beyni esas hedef konumuna getiriyor.

  • Beynin oksijene olan aşırı talebi

  • Beynin antioksidan savunması ve onarım kapasitesinin yetersiz oluşu

  • Sinir sistemi dokusunun serbest radikallere karşı zayıflığı
Mitokondriler hücre içinde enerji üretiminden sorumlu hücrelerdir; ancak enerji üretirken zararlı serbest radikallerin üretimini de sağlarlar. Mitokondri yaşlandıkça daha az enerji üretir ve vücuda zarar veren serbest radikalleri daha çok üretmeye başlar. Bu süreç de beyin fonksiyonlarındaki körelmeyi beraberinde getirir. Antioksidanların, vitaminlerin ve minerallerin serbest radikallerin verdiği zararları azalttığı keşfedilmiştir. Dolayısıyla bu kaynaklar köpeğin daha uzun süre sağlıklı yaşamasına ve normal davranışlar sergilemesine yardımcı olabilir.

Köpeğim beyin yaşlanması belirtileri gösteriyor mu?

Beyin fonksiyonlarındaki değişimler oldukça yavaş oluşur. Ancak, fark edilebilecek ilk değişiklikler kendini köpeğin davranışlarında gösterir. Örneğin, daha fazla uyuma isteği, enerji eksikliği ve asabiyet bu davranış değişikliklerinden bazılarıdır. Aynı zamanda dışarı çıkma isteğinin azalması, aile bireylerine ilgisizlik ve kendisi ile ilgilenilmesinden rahatsızlık duyma, tanıdık kişileri ve yerleri unutma, sözlere duyarsızlık, boşluğa veya duvarlara uzun süre bakma gibi davranışlar da beyin yaşlanması belirtilerindendir.