KÖPEKLERİN (VE KEDİLERİN) SAĞLIK YARARLARI DEVAMI

blog yazısı ekle !

KÖPEKLERİN (VE KEDİLERİN) SAĞLIK YARARLARI DEVAMI

Köpekler sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı nasıl sağlarlar?

Hayatınızda sağlıklı değişiklikler yapmak depresyon, kaygı, stres, bipolar rahatsızlık ve travma sonrası stres bozukluğu gibi semptomların azalmasına yardımcı olur. Köpek beslemek şu değişiklikleri sağlayarak hayat tarzınızı sağlıklı hale getirir:

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Egzersizleri arttırmak: Köpeğinizi yürüyüşe veya koşuya götürmek eğlenceli ve planlarınız dâhilinde sağlıklı kalmanız için ödüllendirici bir durumdur. Köpek sahipleri günlük hayatlarında daha fazla egzersiz yaparlar ve her gün egzersiz yapmak da köpekler için de iyidir. Bu durum köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirir, köpeklerdeki birçok davranış problemini ortadan kaldırır ve sizin daha zinde ve sağlıklı olmanızı sağlamaktadır.

Arkadaşlık sağlamak. Arkadaşlık hastalığı önler ve hatta ömrünüze ömür katar. Diğer taraftan kendinizi izole etmek ve yalnızlık sizin depresyona girmenizi tetikler. Yaşayan bir hayvanı beslemek sizin ihtiyaç duyulduğunuzu ve istenildiğinizi hissettirir ve problemlerinize odaklanmanıza engel olur. Özellikle de tek başınıza yaşıyorsanız bu geçerlidir. Çoğu köpek ve kedi sahibi evcil hayvanları ile konuşur ve hatta bazıları sorunlarından kurtulmak için onları kullanırlar. Ve bir köpeğin sizi evde kuyruğunu sallayarak beklemesi ve size ıslak bir öpücük vermesi kadar yalnızlığı alt edecek herhangi bir şey yoktur.

Yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur. Köpekler insanlar için sosyalleşme kaynağı olup, yeni arkadaşlıklara başlamak ve yeni bir arkadaşlık sağlamalarına yardımcı olur. Köpek sahipleri sık sık dururlar ve yürüyüşlerde veya köpek parklarında birbirleriyle konuşurlar. Köpek sahipleri ayrıca birbirlerini sınıflarda, dükkanlarda ya da kulüplerde görürler.

Kaygıyı azaltır. Köpeğin arkadaşlığı huzur sağlar, kaygıyı azaltır ve dünyada artan kaygıya karşı kendine güveni inşa eder. Çünkü köpekler bu anda yaşarlar. Onlar dün ne olduğu hakkında ya da yarın ne olacağı hakkında endişe duymazlar. Daha düşünceli olmanızı sağlarlar ve anı yaşamanızı kolaylaştırırlar.

Gününüze rutin ve yapı eklerler. Köpekler düzenli beslenme ve egzersiz programına ihtiyaç duyarlar. Tutarlı rutine sahip olmak köpeğin dengeli ve sakin olmasını sağlar ve bunu sizin için de sağlamış olur. Hüzünlü, kaygılı ya da stresli olman önemli değil, köpeğinin bir bakışı ile yataktan kalkıp onu beslersin, onunla egzersiz yaparsın ve onun bakımını gerçekleştirirsin.

Stresi dindirir. Dokunmak ve hareket etmek stresi hızlı bir şekilde yönetmenin iki sağlıklı yoludur. Köpeğe dokunmak kan basıncını düşürür ve sizin daha hızlı bir şekilde sakin olmanızı, daha az stresli hissetmenizi sağlar.

Köpek alın , kilo verin

Yapılan birçok araştırma köpek edinmenin kilo vermekle ilişkili olduğunu göstermektedir;

Yapılan bir yıllık araştırmaya göre şişman bir köpek hem sahibine hem de kendisinin kilo vermesini sağlamaktadır. Araştırmalar köpeklerin tıpkı bir arkadaşın destek olduğu gibi size egzersizde destek olduğunu gösterir. Ama daha fazla tutarlıdır ve negatif bir etki etmez.

Terapi köpekleri ile beş gün boyunca 20 dakikalık yapıla yürüyüşler yılda 7 kilo vermenizi sağlar. Üstelik beslenme alışkanlığınızın değişmesine bile gerek yoktur.

Yapılan diğer bir araştırmaya göre de köpek sahibi olan kişilerin eskiye nazaran 30 dakika daha fazla yürümeleridir.