KORAT KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

KORAT KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Tayland'da 1350 ve 1767 yılları arasında yazılmış el yazmalarından oluşan The Cat-Book Poems kitabında Korat kedilerinin ilk görselleri ve tanımları yer alır. Kitabın yazarları korat kedisinin nilüfer yaprağındaki bir çiy damlası gibi parlayan gözleri ve yağmur bulutu ile gümüş renklerindeki kürkü ile şans getirdiğini söyler. Kraliyet ailesi tarafından sahiplenilen Siyam kedilerinin aksine korat kedileri şans getirdiği düşüncesi ile yerel halk tarafından sahiplenilirdi. Korat kedileri nadiren satılırken; genelde bir saygı göstergesi ve hediye vermek amacı ile sevilen insanlara verilirdi. Özellikle yeni gelinlere evliliklerine uğurlu gelmesi, mutlu bir evlilik geçirmesi temennisi ile korat kedileri hediye edilirdi.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Korat kedileri; Siyam, Burmese ve Havana brown kedileri ile bölgenin en eski yerel kedileridir. Aynı zamanda korat kedilerinin bugünün en safkan kedi türlerinden biri olduğuna inanılır; çünkü ataları olduğu düşünülen ve Malezya'da görülen vahşi kediler ile çok büyük bir benzerlik gösterir.

Korat kedisinin Amerika'ya gelişi Jean Johnson isimli Amerikalı ile gerçekleşir. Kocası ile Bangkok'ta 6 yıl boyunca bir çift korat kedisi almaya çalışan Johnson'a sonunda Tayland hükümeti tarafından bir çift korat kedisi verilir. Akraba çiftleştirmesinden kaçınmak için Johnson Bangkok'tan yanında getirdiği Siyam kedisi ile Nara ve Darra adını verdiği korat kedilerini çiftleştirir. Johnson dikkatli bir çiftleştirme işlemi gerçekleştirir ve Siyam özellikleri gösteren yavruları sürece dahil etmez.

Başarılı geçen çitleşme sürecinin ardından 1966'da ACA, korat kedilerini bir tür olarak kabul eden ilk kurum olur. Aynı yıl içinde ACA'nın ardından CFA da bu türü tesciller. Günümüzde korat kedileri zor bulunan türler arasındadır. Ana vatanında bile sayıları azdır ve yurt dışına çıkarılmaları yasaktır.

Sosyal, oyun sever ve insan canlısı olan korat kedileri yemeğe oldukça düşkündür. Özellikle kendi yemeği önüne konulmadığı takdirde, yemek anında sahibinin omzundan veya kucağından ayrılmaz.

Gümüş mavisi rengi, kaslı ve hafif tombul vücudu korat kedisinin diğer belirgin özelliklerindendir. Göz renkleri olgunluk dönemine kadar esas rengine ulaşmaz ve vücudunun asıl güzelliğini de iki ila dört yıllık olgunluğa ulaşınca kazanır.