KUŞ BAKIMI VE KUŞ SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ HAKKINDA 8 BİLGİ

blog yazısı ekle !

KUŞ BAKIMI VE KUŞ SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ HAKKINDA 8 BİLGİ

Özellikle son zamanlarda kuşlara verilen değer bir hayli artmış durumdadır. Çünkü hem evlerde hem de özel büyük kafeslerde beslenen kuşların sanıldığından daha sadık canlılar olması ve bir çok kişinin kuş bakımına ilgi göstermesi ilgiyi hatırı sayılır oranda arttırmıştır. Özellikle Ankarapiyasasında kuşların ücretleri de artmış ve aynı zamanda kuşları koruma dernekleri faaliyetlerini arttırmıştır. Ancak kuş bakımı sanılanın aksine pek kolay bir durum değildir. Özellikle ev kuşları bir hayli hassas canlılardır. Bu kuş bakımı ve kuş sağlığı ürünleri hakkında 8 bilgi evinizde beslediğiniz kuşlara daha sağlıklı bakmanızı sağlayacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


1-Kuşlarınızın genel temizliğini hafta en az 2 defa yapın. Kafeslerin altlıklarını ise veterinerlere göre her gün değiştirmeniz hem kuş hem de sizin için en sağlıklısı olacaktır.

2-Kuşların yemleri ve sularını en fazla 3 günde bir tazeleyin. Kuşların sularına mikroplardan arındırıcı damla damlatarak kuşunuzun dışarıdan gelen mikroplarına engel olmaya biraz daha yaklaşmış olursunuz.

3-Kafesinizin konumunu doğru ayarlamanız kuşun hastalığına engel olacaktır. Rüzgar almayan ya da evi havalandırırken bile cereyan almayan bir konumu olmalı. Aynı zamanda gün içinde bir miktar güneş görmesi de kuşun sağlığı için oldukça önemlidir.

4-Kafeslerinizin içinde mutlaka tünekler oluşturunuz. Tünekler kuşların hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğaları gereği tünemek kuşlar familyasının en büyük aktivitelerinden biridir. Aynı zamanda bu tünekler arasında gezerek egzersiz yapmış olmaktalar.

5-Kuşların diğer bir zevk aldığı şeylerden biri ise kafes içi oyuncaklarıdır. Bu oyuncaklar ile gün içerisinde oynayarak eğlencelerine bakmakta olan kuşlar aynı zamanda bunalım durumundan böylece kendi kendilerine kurtulmaktadırlar.

6-Kuşlar için gaga törpüsü oldukça önemli bir durumdur. En kaliteli gaga törpüsü mürekkep balığı kemiği olmasına rağmen günümüzde daha ucuz olması nedeniyle kireç taşı da kullanılmaktadır.

7-Hangi kuş türüne bakıyor olursanız olun kafeslerine vitamin ve mineral desteği tabletleri asmayı unutmayın. Çünkü kuşlar diğer evcil hayvanlar gibi bir çok besin ile değil sadece verdiğiniz yemlikteki yemden beslenmekte ve bu durumda eğer gerekli vitamin ve mineralleri alamazsa rahatsızlanabilir.

8-Son olarak eğer kuşlarınız tek olarak duruyor ve ötmüyorlarsa bunalıma girmiş olabilirler. Cinsiyetine göre karşı cins aynı kuştan alarak kuşunuzu bunalımdan çıkarabilirsiniz.