KUŞLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

blog yazısı ekle !

KUŞLAR HAKKINDA 10 İLGİNÇ BİLGİ

Evcil hayvan denildiği zaman akla gelen ilk üç canlıdan biridir kuşlar. İstediğiniz yerde olun kuşlar her zaman hayvan severler tarafından sevilen özel bir cins canlıdır. Bir çok çeşit canlı olmasına rağmen kuşlar dünyası bambaşkadır. Kuşlarda diğer evcil hayvanlar gibi özelliklere sahiptirler. Bu özelliklerin dışında daha ilginç özelliklerde kuşların tabiatında vardır. Özellikle Ankara, Gaziantep ve İzmir'de bulunan doğal yaşam parklarındaki kuşların davranışları gözlemlenmektedir. Bu gözlemlemenin ardından çıkan bazı sonuçlar herkesi şaşırtmaktadır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


1-Kuşların kemiklerinin içi neredeyse boştur.

Kuşların kemiklerinin içi neredeyse boştur cümlesi doğru olmasa da içinde oldukça hafif süngerimsi bir yapı vardır. Bu süngerimsi yapıda kuşların vücut – kütle endeksine doğrudan etki etmektedir. Çünkü vücudumuzun ciddi bir kısmının ağırlığını kemiklerimizin yaptığını düşünürsek neredeyse kemiksiz olmak kuşları tüy kadar hafif yapmaktadır.

2-Kuşların kanatları su geçirmez.

Bu her kuşta olmasa bile kuşlar familyasının çok büyük bir kısmında geçerli bir durumdur. Kuşların kanatları su geçirmez ve bu sebeple kuşlar kolayca hasta olmazlar. Yılda bir defa su olan bir bölgede kanatlarındaki tüylerin arasına su alarak tam manasıyla kendisini yıkar ve temizler. Onun dışında su geçirmezler.

3-Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek oldukça kolaydır.

Birçok kişinin evinde beslediği bu kuş türü hakkında en çok sorulan soru dişi ya da erkek olduğunu nasıl anlarız olmaktadır. Eğer muhabbet kuşunuzun gagasının üstü mavi ise erkek pembe ise dişidir.

4-Angut gibi bakmak tabiri bir kuş cinsine aittir.

Kuşlar hakkında 10 ilginç bilgi diye bir liste yaparken angut kuşuna değinmezsek olmazdı. Eşi ölen angut kuşları eşlerinin ölülerine öylece bakakalırlar ve bir süre sonra açlıktan onlarda ölürler.

5-En ağır uçan kuş

En ağır uçan kuş Afrika kıtasında yaşayan kori toy kuşudur. Ağırlığı tam 18 kilogramdır.

6-En büyük kuş

156 kilo ve 2.74 metre boyu ile bir insandan 2 kat büyük olan kuş türü deve kuşudur.

7-Flamingoların tek ayak üzerinde durması

Flamingoları tek ayak üzerinde çok defa televizyonda belgesellerde izledik. Peki sebebini biliyor musunuz? Ayakları suda duran flamingolar çok hızlı şekilde ısı kaybetmektedir. Bu sebeple bir ayaklarını altlarında toplarlar ve ısı kaybını azaltmayı başarırlar.

8-Türkiye'de yaşayan kuş türü sayısı

Sizce bu kuş türlerinin sayısı kaç olabilir? Tam 456 farklı tür Türkiye sınırlarında yaşamaktadır.

9-Konuşan papağanlar

Bir çoğumuz papağanların konuştuğuna inanırız ancak papağanlar kelime dağarcıklarını geliştirerek kelime ezberlerler ve sahiplerinin bu kelimeleri kullanma sıklığına göre tekrar ederler.

10-Ala doğan gökyüzünden yere doğru inişinde 251 Km hızlara ulaşabilmektedir.