KUŞLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

blog yazısı ekle !

KUŞLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Eğer yakın zamanda bir kuş sahibi olduysanız, Ankara veterinerlerinin sizinle paylaşmak istediği bir kaç tavsiyeye göz atmak isteyebilirsiniz. Özellikle kuşunuzu eğitmek ve bazı alışkanlıkları edinmesini istiyorsanız bu tavsiyelerin işinize yarayacağını düşünüyoruz. Böylece ona sadece yeni numaralar öğretmekle kalmamış olacak aynı zamanda zihinsel gelişimini de sağlamış olabileceksiniz.

Ankara'da Evcil Kuş Muayeneleri için nerelere gidebilirsini
Evcil Kuş Muayeneleri


GÜVEN OLUŞTURUN

Eminiz evinize yeni getirdiğiniz bu sevimli yavru kuş ile mümkün olduğunca çok vakit geçirmek istiyorsunuz ve bu şekilde davranmanız da aslında oldukça faydalıdır. Çünkü kuşunuz ile sürekli iletişimde olmak onun size karşı bir güven oluşturması için oldukça önemlidir. Bu güvenin oluşması ise onun sergileyeceği davranışlarda oldukça olumlu etkilerde bulunacaktır.

DİKKATLE TUTUN

Kuşunuzu henüz ufakken elinizde tutmaya alıştırmanız oldukça önemli bir davranıştır. Böylece ilerleyen zamanlarda da sizin tarafınızdan sevilmeye alışacak ve gerekli olduğu zamanlarda ona dokunmanıza veya tüylerini düzeltmeye çalışmanıza karşı koymayacaktır.

ISIRMASINI ENGELLEYİN


Her ne kadar bir kuşun gagasını kullanmasından daha doğal bir şey olmasa da, ona bunun bir yerleri ısırmak ve zarar vermek için olmadığını daha küçük yaşlarda öğretmeniz gerek. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yöntemi ise beden dilinizle veya hayır diyerek onu uyarmanızdır. Zaten kendisi de gelişmeye başladıkça sadece iyi davranışlarının ödüllendirildiğini fark edecek ve bu davranışları tekrar etmeye meyilli olacaktır.

KAFESE ALIŞTIRIN

Kuşunuzun sürekli açıkta bulunmasına ve sadece veterinere giderken kafese girmesine çalışmanız, ihtiyacınız olan başka zamanlarda onu kafese sokmakta zorlanmanıza neden olabilir veya kafes içerisindeyken huysuzlandığını görebilirsiniz. Bunu önlemek için günün belirli saatlerinde onu kafesinde tutmanız bu alışkanlığı daha çok küçük yaşlardan itibaren kazanmasını sağlayacaktır.

Unutmayın hangi evcil hayvan için olursa olsun, eğitim sabır ve çalışma ister, bu yüzden siz de hiç bir zaman kontrolünüzü kaybetmeden mümkün olduğunca doğru şekilde bu alışkanlıkları ona kazandırmaya çalışın.