KUŞLAR NASIL YIKANMALI

blog yazısı ekle !

KUŞLAR NASIL YIKANMALI

Ankara veterinerleri olarak kuşların hepsinin suyu sevdiğini ve yıkanmaktan çekinmediğini bilmenizi istiyoruz. Bu yüzden konu kuşunuzun banyo yapması olunca, bunu onunla hem oynayıp hem de temizlenmesini sağladığınız bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

DOĞAL AKTİVİTELER

Kuşlar, doğal ortamlarındayken yıkanmak veya tüylerini ıslatmak onların içim gayet sıradan bir durumdur. Ayrıca düzenli olarak bu işlemi yapmaları onların sağlıklı kalmaları için de oldukça önemlidir. Bu yüzden siz de evcil hayvanınız için bu yıkanma işlemini bir düzene dönüştürmeye dikkat edin. Bu yüzden de çeşitli deneme yanılma yollarıyla onun en çok sevdiği banyo yöntemini bulabilirsiniz.

Ankara'da Evcil Kuş Muayeneleri için nerelere gidebilirsiniz
Evcil Kuş Muayeneleri

KONUM

Genel olarak konuşmak gerekirse, ufak kuşlar için kafeslerinin içerisine bırakacağınız küçük bir kap su, onun kendini temizlemesini sağlayacaktır. Daha sonra bu kirli suyu kafesinde bırakmadan dışarıya çıkarmanız da önemlidir. Fakat daha büyük kuşlar için bunu gerçekleştirmek mümkün olamayacağı için, en iyi yöntem banyonuzun veya mutfağınızın lavabosunu kullanmak olacaktır.

SU VE YIKANMA ŞEKLİ

Özellikle temiz bir su kullanmaya çok dikkat edin. Böylece onun temizliğini sağlamasına daha da yardımcı olmuş olursunuz. Kullandığınız suyun çok sıcak veya çok soğuk olmadığını mutlaka kontrol edin ve asla yıkanması için onu sabunlamayın. Kuşların tüyleri içerisinde doğal koruyucu yağlar olduğu için, sabun bu etkileri yok edecektir.

SICAKLIK

Kuşunuzun yıkandığı ortamın aşırı buharlı veya soğuk bir yer olmamasını sağlayın. Çünkü yıkandıktan sonra meydana gelecek ısı farklılıkları onun hasta olmasına neden olacaktır. Aynı zamanda onu kendi elinizle tamamen suyun altına sokmayın, bu şekilde mevcut vücut sıcaklığını kaybedecek ve çok hassas bir duruma düşecektir. Bırakın kendisi bu işlemi gerçekleştirsin.

AÇIK HAVADA KURUTUN

Kuşunu kurulamak için kesinlikle fön makinasını kullanmayın, bu şekilde onun çeşitli yerlerinde yanıklara neden olabilirsiniz. Yapılması gereken tek şey önce onu bir havluyla yüzeysel bir şekilde silmek ve daha sonra serbest bir şekilde kurumaya bırakmaktır.