KUŞLARIN BESLENMESİNDE VERİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

blog yazısı ekle !

KUŞLARIN BESLENMESİNDE VERİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

Kuşlar familyası oldukça geniş bir yelpazeye sahip türler topluluğudur. Kuşlar farklılıkları kadar aynı olan özellikleri ile de kendilerinden söz ettirmekteler. Kuşlar dünyası öyle geniş bir yelpazeye sahiptir ki Ankara 1 hafta boyunca onlarca kuş sedalısını bir araya toplayabilen bir fuar düzenleyebilmektedir. Bu fuarda kuşların gelişimlerinden, bir çok cinsin özelliklerine, yetenekli kuşlardan beslenmeye kadar her konuda sunum yapılmaktadır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


Kuşların beslenmesi oldukça önemli bir konudur. Bu konuların başında kesinlikle kuşların gelişimi için verilmesi gereken yemler gelmektedir. Kuşlara verilen yemlerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta yemlerde kesinlikle kötü amaçlı bir ilaç bulunmamalıdır. Ancak yemlerin hepsinde ekstra gıda takviyeleri bulunabilir. Hatta öyledir ki bu gıda takviyeleri ile vitamin, mineral ve kalsiyum takviyesi de yemlere yapılmalı hatta parazit ve grip ilaçları bu yemlere katılmalıdır. Yemler kuşların taşlık bölümünde sindirilirken bu vitamin ve mineral de rahat bir şekilde sindirilebilir.

Ancak kuşların beslenmesinde verilmemesi gereken besinler de vardır. Kafes kuşlarının bir çoğu yem ile beslenmektedir. Bu yem ile beslenen kuşların büyük bir kısmı ise eğer yeşil bitkileri yer ise sonu ölüm olan ishal hastalığına yakalanırlar ve ölürler. Fazla marul kuşlarda ishal yaparak ölümlerine neden olmaktadır. Aynı şekilde maydanoz ise kalsiyum eksikliği yapmaktadır. Kuşların en çok severek yedikleri diğer bir besin ise lahanadır. Az miktarlarda yemler ile tüketimlerinde sıkıntı olmamakla birlikte çok tükettiklerinde bu da ishale neden olabilir. Ispanak insanlarda her ne kadar demir deposu gibi görev yapsa da kuşlarda ıspanak kemik gelişimine engel olmaktadır. Aynı şekilde pancar ve şalgam yaprağı da kuşlarda kemik gelişimine engel oluşturmaktadır.

Eğer gündelik tükettiğimiz meyve ve sebzelerden verecek isek bunlarında belirli ölçülerde vermeliyiz. Havucu istediği kadar yiyebilen kuşlar için meyvelerde serbesttir ancak meyve çekirdekleri kuşları zehirleme özelliğine sahip olduğu için bu besinleri kuşlarımıza vermeden önce dilimleyip çekirdeklerine bakmamız gerekmektedir. Aynı şekilde domateste kuşlar için oldukça çok faydalı bir sebze iken domatesin sapı ve yaptrağı kuşlar üzerinde toksik madde özelliği göstermektedir.