MAİNE COON KEDİLERİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

MAİNE COON KEDİLERİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Maine coon kedileri Amerika'ya özgü türlerden biridir. Kıtanın keşfedilmediği dönemlerden bu yana kedinin Amerika'da yaşadığı düşünülüyor. Maine coon kedilerinin tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı ise bilinmiyor. Yerel bir inanışa göre türün oluşumu yerel bir kedi ile rakunun çiftleşmesi sonucu gerçekleşti. İki hayvanın da uzun bir kuyruğa sahip olması, yiyeceklerini su ile yeme eğiliminde olmaları bunu destekler gibi görünse de biyolojik olarak böyle bir birliktelik mümkün değil.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerBir başka iddiaya göre ise, maine coon türü bir vaşak ile yerel bir kedinin çiftleşmesi sonucu oluşmuştur. Bu iddia nispeten daha mümkün. Kulaklarını, ayak parmaklarındaki püskülleri ve etkileyici boyutlarını bu birleşme ile açıklamak mümkün olabilir.

En gerçekçi hikâye ise Coon adlı bir kaptanın 1700'lerde uzun tüylü kedileri Amerika'ya getirmesidir. Bu kediler gemilerde kemirgen popülasyonunu kontrol altında tutmakta kullanılırdı. Kaptan ile kıyıya ulaşan kediler, kendi aralarında giderek çoğaldılar. İnsanlar için olduğu gibi kediler için de bu kıtada hayatta kalmak oldukça zorlayıcı oldu ve yalnızca en güçlü ve bölgeye uyum sağlayabilen kediler hayatta kaldı. Bu doğal seleksiyonun sonucunda ise büyük, yoğun kürkü ile suya dayanıklı kediler maine coon kedilerinin günümüze gelen üyeleri oldu.

1860'lı yıllarda oldukça popüler hale gelmeye başlayan ve birçok ödül toplayan maine coon kedileri, 1950 yıllarında kıtaya İran, Ankara ve diğer türlerin gelmesi ile ilgiyi kaybetti ve yok olmaya yüz tuttu. Ancak bazı yetiştiricilerin yoğun çabaları ile türün devamlılığı sağlanabildi ve sonraki yıllarda popülaritesini tekrar kazanmayı başardı.

Maine coon kedileri büyük boyutları, zeki olmaları, gür kürkleri, güçlü yapıları ve sahibine, ailesine olan bağlılığı ile ilgi toplayan bir ırk. Gelişimlerinin tamamlanması 3-4 yıl arasında değişebilen maine coon kedileri yetişkinlik döneminde 5 ile 8 kilo arasında bir ağırlığa ulaşabilir. Her hava şartına elverişli kürklerinin omuzlarında daha kısa, mide ve arka kısmında uzun olması maine coon kedilerinin olduklarından daha büyük olarak görünmelerine neden olur.