MAN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

MAN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Man kedileri yüzyıllar boyunca İrlanda denizinde bulunan Man adasında yaşamıştır. Adada Man kedisinin oluşabileceği hiçbir kedi familyası üyesi bulunmadığından, bu türün adaya insanlar tarafından getirildiği düşünülüyor.

Bir rivayete göre İspanyol denizci Armada'nın gemisi ada yakınlarında batar ve içinde bulunan kediler yüzerek adaya ulaşır. Adadaki hayvanlar ile hayatta kalmayı başaran kedilerin soyu günümüze kadar ulaşır. Bir başka hikâyeye göre ise Man kedileri Fenikeli tüccarlar tarafından adaya Japonya'dan getirilmiştir. Bir diğer efsane, adayı kolonileştiren Vikingler ile kedilerin geldiğini söyler.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Genetik bilimciler Man kedisinin kuyruğunun olmayışının kendiliğinden bir mutasyona sonucu meydana geldiğini düşünüyor. Man kedileri ile kısa kuyruklu kediler birbirinden oldukça farklıdır. Man kedisinin kuyruğunun oluşmasını engelleyen gen dominant iken kısa kuyruklu kedilerin geni resesiftir. Aynı zamanda Man kedilerinin kısıtlı gen havuzları bu genin bir kediden diğer bir kediye kolaylıkla aktarılabilmesini sağlar.

Yerel halk sıkıcı bilimsel açıklamalardansa daha etkileyici görünen hikâyeler ile Man kedilerinin kuyruğunun olmayışını açıklar. Bir hikâye kedilerin tavşanlarla çiftleşmesini sebep olarak gösterirken bir diğeri ada istilacılarının miğferlerinde kullanmak üzere kedilerin kuyruklarını kestiğini söyler.

Yavrulaması zor olan Man kedilerine olan rağbet geçmişten günümüze azalma göstermedi. Ender bulunuşundan dolayı da oldukça kıymetli kedilerdir. Ancak sahiplenildiğinde Man kedileri eve kolay alışabilir. Fiziksel zorluklarına ve üreme sorunlarına rağmen Man kedilerine gösterilen ilginin ardında hayvanın zeki, aktif ve oyun sever karakteri yatar. Kuyrukları olmasa da kendilerini rahatlıkla ifade edebilirler ve sahipleri ile iyi iletişim kurabilirler. Köpekler başta olmak üzere evde bulunan diğer hayvanlar ile de kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Oldukça sosyal canlılar olan Man kedileri sahiplerinin de dahil olduğu oyunları oynamaktan büyük zevk alırlar. Güçlü arka bacakları ile çok iyi bir zıplayıcı olan Man kedileri sağlam bir vücut yapısına sahiptir.

Alışılmadık yürüyüş tarzı ile de bilinen Man kedilerinin bu özelliğini kimi yetiştiriciler Man geninin sebep olduğu iskelet yapılarından kimi yetiştiriciler ise kısa arka bacaklarından aldığını düşünüyor.