MAVİ RUS (RUSSIAN BLUE) KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

MAVİ RUS (RUSSIAN BLUE) KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Mavi Rus kedisinin bilinen hikayelerinden birine göre, 1860'da Britanyalı denizciler bu kedileri Kuzey Rusya'nın Archangel bölgesinden getirdi. Mavi Rus kedilerinin kalın kürkü göz önünde alındığında bu kedilerin soğuk bir iklime sahip olan Rusya'nın kuzeyinden gelmesi mümkün görünüyor. Aynı zamanda bu kediler günümüzde de Rusya'da mevcut.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerShorthair türünde olan mavi Rus kedisinin diğer kısa tüylü mavi kediler olan Taylandlı Korat, Fransalı Chartreux ve Britanyalı British blue (British shorthair) türler ile bir bağı olup olmadığı bilinmiyor. Kürk, vücut yapısı ve karakter açısından birbirlerinden belirgin farklılıklara sahip olan bu dört türün benzer gümüş mavisi renge sahip olması da soylarının ortak olabileceği ihtimalini diri tutuyor. Dört kedi türünün de atalarının efsanelere konu olması ve aynı konjonktür içinde yer alması aynı soydan geliyor olma ihtimalini hayli güçlendiriyor.

1871'de mavi Rus kedisi, ilk kedi gösterisi olan Crystal Palace'ta belirgin farklılıklara rağmen diğer mavi shorthair türleri ile yanı kategoride, Archangel kedisi adı ile sahneye çıktı. O döneme ait fotoğraflara ve kaynaklara bakıldığında mavi Rus kedisinin kalın, yoğun ve parlak bir kürke sahip olduğu görülüyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın tüm kedi türlerini tükenme noktasına getirmesi, mavi Rus kedileri üzerinde de aynı şekilde gelişti. Dolayısıyla savaş sonrası yetiştiriciler, bu ırkın nüfusunu tekrar artırabilmek için Siyam ve British blue türleri ile çiftleştirildi ve bu durum vücut tiplerinin değişmesine neden oldu. Ortaya çıkan sonuçtan memnun olmayan yetiştiriciler bu sefer İskandinav kedilerini eş olarak denedi ve bu sefer istedikleri vücut tipine ulaşmayı başardılar.

Son derece kibar ve zarif bir yapıya sahip olan mavi Rus kedileri genellikle yabancı kişilere karşı sergiledikleri utangaç tavırları ile bilinir. Ortamda tanımadıkları yabancı kişiler bulunduğunda ortadan kaybolurlar ve gizli bir yerde beklerler. Ancak sahipleri ile beraber olduklarında cana yakın ve enerjik bir tavır sergilerler. Oyun oynamayı oldukça seven mavi Rus kedileri, sahipleri yanlarında ise kendileri ile ilgilenmesini, oyunlarına dahil olmasını isterler.