MOBİLYALARINIZI TIRMIKLARDAN UZAK TUTUN

blog yazısı ekle !

MOBİLYALARINIZI TIRMIKLARDAN UZAK TUTUN

Tırmalamanın aslında kediler için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Kedilerin sıklıkla yaptığı tırmalama hareketleri aslında onların kaslarını, pençelerini, bacaklarını, omuzlarını ve hatta sırtlarını çalıştıran oldukça önemli bir davranış şekli. Aynı zamanda hepimizin bildiği gibi pençelerini de sivrileştirerek, tehlikelere karşı hazırlıklı olmalarını da sağlarlar.

Ancak tabii ki söz konusu olan çizilen mobilyalarınız, yırtılan halılarınız, parçalanan kıyafetleriniz olduğunda bu egzersizleri takdir edebilmek çok da mümkün olmuyor.

Bütün kediler için bu hareket onların doğal bir davranışı olsa da, sahipleri için mutlaka önüne geçilmesi gereken oldukça yıkıcı ve zarar verici bir eylem olarak değerlendirilmektedir. Maalesef kedinizin tırmalama içgüdüsünü engellemeniz, onların kas yapısı için hiç iyi olmaz ve başka sağlık problemlerine de yol açma riskini artırır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Bu yüzden Ankara ' da ki veterinerlerin tavsiyesi, kedinizi engellemek yerine, onun bu davranışını doğru bir şekilde gerçekleştirmesi için eğitmeniz yönünde. Eğer siz de eşyalarınızı kedilerinizin pençelerinden korumak istiyorsanız, aşağıda ki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

1. Tırmalama Direği Alın

Evinizde bulunduracağınız bir tırmalama direği genellikle ihtiyacınız olan çözümü sağlayacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz üzeri sert iplerle kaplı direkler olduğu gibi daha yumuşak tüylerle kaplı olanları da mevcuttur. Sizin dikkat etmeniz gereken ise, eğer kediniz güçlü bir tırmalayıcıysa mutlaka daha sağlam ve sert olanlarını tercih etmeye çalışmak olacaktır.

Aynı zamanda eviniz de birden fazla tırmalama direği olması ve farklı odalarda bulundurmanız, diğer odalarda ki eşyalarınızı da korumanıza yardımcı olacaktır.

2. Tırmalama Direğine Alıştırın

Eviniz de bir tırmalama direği varken kediniz hala mobilyalarınızı tercih ediyorsa, sizin yapmanız gereken, onu bu direği kullandırmaya teşvik etmek olacaktır. Bunun için yapmanız gereken, tırmalama işlemini gerçekleştirmeye başladığında, kesin bir şekilde ona "hayır" deyip, tırmalama direğinin yanına götürmeniz olacaktır. Fakat bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, direğin ona olumsuz bir şey çağrıştırmaması için mümkün olduğunca kedinizi zorlamadan ve hırpalamadan ona bunu yapmayı öğretmek olacaktır.

3. Korumak İstediğiniz Eşyaların Üzerini Örtün

Her ne kadar, evinizde tırmalama direklerini bulundursanız ve bunu kullanmayı ona öğretmiş olsanız bile, alışkanlıkları gereği halen bazı eşyalarınızı tırmalamak için kullanmaya devam edebilirler. Bunun başlıca nedeni bazı eşyaların dokularının daha çok hoşlarına gitmesidir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en uygun şey, bu eşyaların üzerini örterek, onları bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışmak olacaktır.

Aynı zamanda, korumak istediğiniz eşyalarınızın etrafını çift taraflı bantlarla sarabilirsiniz. Çünkü kediniz, patilerinin yapışma hissini sevmeyecektir. Aynı amaçla kullanılabilecek bir başka yöntem de, yine eşyalarınızı plastik örtülerle kaplamak olabilir, kediler plastik kokusunu da hiç sevmezler.

Eğer bu konu ile ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bulunduğunuz bölgede ki veteriner ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.