MUNCKIN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

MUNCKIN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Sandra Hochenedel adlı bir müzik öğretmeni 1983 yılında bir kamyonetin altında bulldog köpeğinden saklanan iki görür. Hochenedel, kedileri kurtarır ve onları evine götürür. İki kedinin de hamile olduğunu ve kısa, kalın ayaklara sahip olduğunu fark eden Hochenedel, Blackberry ismini verdiği siyah kediyi sahiplenir, Blueberry ismini verdiği gri kediyi ise bırakır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerBlackberry ilk yavrusunu doğurduğunda onu Kay LaFrance isimli arkadaşına verir. LaFrance kedilerin dışarı çıkmasına izin verdiğinden kısırlaştırmadığından Tolouse isimli kedisi diğer uzun bacaklı kediler ile tanışır ve çiftleşir. Munckin kedilerinin kısa bacak genlerinin dominant oluşundan dolayı uzun bacaklı kediler ile çiftleşmeleri sonucu doğan yavrular da kısa bacaklı olur.

The Wizard of Oz isimli Munchkin kedi sahiplerinin oluşturduğu grup 1995'te türün TICA tarafından tanınmasını sağladı. Ancak bu karar TICA üyesi Katherine Crawford'un 10 yıllık üyeliğini sona erdirmesine sebep oldu. Crawford ve ona destek olan birkaç kedi sahibi böyle bir kanıt olmamasına rağmen kısa bacaklı kedilerin diğer kedi türlerinde bacak sorunlarına yol açacağını düşünüyordu. Buna karşılık, Munchkin kedileri X-ray cihazında incelendi ve herhangi bir kıkırdak ve kemik problemine sahip olmadığı görüldü.

Kendileri hakkında dönen tartışmalardan bihaber olan Munchkin kedileri kendinden emin ve sempatik hareketleri ile beğeni topluyor. Sahiplerine oldukça düşkün olan ve bağlılık besleyen Munchkin kedileri yaşadığı evi ve aileyi de iyi derecede benimsiyor. İletişim yetenekleri güçlü, diğer hayvanlar ile iyi anlaşabilen, uzun bacaklı kedi arkadaşları ile güreşmeyi ve oynamayı oldukça seven bu kediler, diğer kediler ile aralarındaki bacak boyu değişikliğini fark etmiyor. Uzun bacaklı kedilerin de Munchkin kedilerinde bir terslik gördüğü, onları yadırgadığı ve uzak durduğu söylenemez. Ne yazık ki bu konuyu kendine dert edenler ve Munchkin kedilerine göz ucu ile bakanlar yalnızca kedi sahipleri.

Bir dolabın, rafın üzerine atlamak dışında Munchkin kedileri de diğer kedi türlerinin yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Renk ve desenleri Munckin bireyleri arasında önemli farklılıklar gösterebiliyor.