NEBELUNG KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

NEBELUNG KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

1980'li yılların başında siyah yerel bir sokak kedisi Cora Cobb of Denver tarafından sahiplenildi. Cora'nın Terri adını verdiği kedisi kısa bir süre sonra ikisi kısa tüylü dişi biri uzun tüylü erkek olmak üzere 3 yavru doğurdu. Yavruların babasının da bir sokak kedisi ve Ankara kırması olduğu düşünülüyor.

Dişi kedilerden birine Elsa ismini veren Cora bu kediyi oğluna verdi. Kısa tüylü siyah yerel bir kedi olan Elsa, 1984'te doğum yaptı. Yavrulardan biri yarı uzun tüylü mavi erkek bir kediydi. Sahibinin Siegrified adını verdiği bu kedi Nebelung türünün de başlangıcı oldu.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
Elsa'nın bir sonraki yavrusu Siegrified'in tüm özelliklerini üzerinde barındıran ve kendisine Brunhilde ismi verilen bir dişi kediydi. Siegrified'in güzelliği ve karakterinden oldukça etkilenen Cora, bu kedi ile Brunhilde'yi çiftleştirerek özelliklerini korumaya karar verdi. 1986'da Cora'nın isteği gerçekleşti ve 3 adet uzun tüylü mavi yavru dünyaya geldi. Cora, bu kedilere Nebelung adını verdi.

1987 eylülünde TICA tarafından tanınan Nebelung türü üzerinde şu an sadece bir avuç yetiştirici çalışıyor, dolayısıyla nüfuslarının artış hızı da son derece sınırlı düzeyde kalıyor. Nebelung türünün önümüzde birkaç yıl içinde CFA tarafından da tanınması bekleniyor.

Oldukça nazik ve zarif hayvanlar olan Nebelung kedileri yabancı insanlara çok kolay bir şekilde alışamazlar. Yabancı biri gördüklerinde genellikle yatak ve kanepe gibi mobilyaların altında saklanma eğilimi gösteren Nebelung kedileri insanlar ile aralarında kendilerini güvende hissedebilecekleri bir mesafe bırakılar.

Sahipleri ile oldukça yakın bir ilişki geliştiren ve onlara büyük bağlılık besleyen Nebelung kedileri genelde tüm ailedense tek bir kişiyi sahibi olarak görürler. Bu kişiye karşı büyük bir sevgi besleyen kediler, sahiplerinin yanından bir an için olsun ayrılmak istemez, evin içinde bile sahibi başka bir odaya geçtiğinde ardından gitme eğilimi gösterir. Nebelung kedileri sahipleri ile oyun oynamaktan da oldukça hoşlanır; ancak oyun oynama konusunda ısrarcı olmaz.

Nebelung kedileri orta uzunlukta, parlak ve yoğun bir kürke sahiptirler.