OCİCAT KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

OCİCAT KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İlk ocicat kedisi 1964 yılında Virginia Daly'nin Habeş kedisi renklerinde beneklere sahip bir Siyam kedisi yaratma isteği ile ortaya çıkmıştır. Daly, dişi bir Siyam kedisi ile erkek Habeş kedisini çiftleştirerek Habeş görünümünde fakat Siyam modeli genleri taşıyan yavrular elde etti. Daly daha sonra bu yavrular ile başka bir Siyam kedisini çiftleştirdi ve amaçladığı Siyam kedisini elde etmeyi başardı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerDaly'nin elde ettiği yavruların biri fildişi renginde erkek bir kediydi ve altın renkli beneklere, bakır rengi gözlere sahipti. Tonga adını verdiği bu yavrunun ebeveynlerinin tekrar çiftleşmesi ile Tonga görünümüne sahip başka yavrular da dünyaya geldi. Böylece ocicat türünün yetiştirilme süreci de başlamış oldu. Bu türe ocicat isminin verilmesi ise Daly'nin kız kardeşinin bu kedileri ocelot adlı vahşi kedi türüne benzetmesinden ileri gelir.

1965'te ocicat kedisi CFA'e sergilendi ve bir yıl sonra CFA tarafından tür olarak tanındı. Ancak CFA ocicat türünün ebeveynlerini yanlışlıkla Habeş ve American Shorthair olarak kayda geçirince, yeni ocicat kedisi yetiştiricileri bir süre bu türler ile ocicat kedisini yetiştirmeye çalıştılar ve ortaya Siyam kedisinin ince zarif vücudundan yoksun daha kompakt ve farklı renklerde kediler ortaya çıktı. Neyse ki bu yanlış bir süre sonra fark edildi ve ocicat kedisi üretimi için doğru türler kullanılmaya başlandı.

Görünüm itibariyle vahşi olarak tanımlansa da ocicat kedileri oldukça sevecen, meraklı, oyun sever ve sahiplerine karşı çok güçlü sadakat besleyen hayvanlardır. Aynı zamanda son derece zeki olan Ocicat kedileri kendilerine seslenildiğini ve gel komutunu yerine getirmeyi öğrenebilir. Ocicat kedileri genellikle sahipleri ile yakın bir ilişki kurar ve tüm aileye yakınlık duymaktan çok yalnızca sahipleri olarak gördükleri kişi ile bağ geliştirirler. Ocicat kedileri diğer hayvanlar ile de iyi bir iletişim kurmayı başarırlar.

Ocicat kedileri soyu Habeş kedileri gibi son derece atik ve atletik hayvanlardır. Dolaplara, raflara kolaylıkla çıkabilirler ve hareket alanlarının geniş olduğu büyük alanlarda yaşamaya daha uygundurlar.