ORYANTAL KEDİLERİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

ORYANTAL KEDİLERİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Bugünkü oryantal kedileri 1950 ve 1960'lı yıllarda kedi yetiştiricilerinin Siyam görünümü ve davranışlarına sahip ancak daha çok sayıda renk çeşitliliğine sahip kediler geliştirmek istemeleri ile ortaya çıkmıştır. 1950'li yıllarda İngiliz yetiştiriciler Siyam kedileri ile yerel shorthair ve Russian Blues kedilerini çiftleştirdiler. 1960'ların sonunda ise Amerikalı kedi yetiştiricileri İngiliz oryantal kedilerini görünce deyim yerinde ise büyülendiler ve oryantal türüne yeni bir katkıda bulundular. Siyam, yerel shorthair ve Habeş kedilerini çiftleştiren Amerikalı yetiştiriciler yeni bir görünüm yaratmak istediler. Ancak vücut tipini renk ve yapı için harcamaktan vazgeçtiler ve Siyam türüne yapılan geri çiftleştirme ile tip ve karakteri muhafaza etmeyi başardılar.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
Oryantal kedi yetiştiricilerine Siyam yetiştiricilerinin karşı çıkmasına rağmen bu kediye duyulan hayranlık yetiştiriciler arasında zamanla artmaya başladı ve 1972 yılında CFA tarafından oryantal kedileri yeni bir tür olarak tanındı. Bu gelişme oryantal kedilerinin daha da popüler hale gelmesini sağladı. Son yıllarda kısa tüylü kediler arasında oryantal kedileri önemli ölçüde rağbet görüyor.

Oldukça enerjik ve hareketli canlılar olan oryantal kediler sahiplerinden ilgi görmeyi çok severler. Dünya kendi etraflarında dönüyor gibi hareket eden oryantal kedileri yeterli ilgi, alakayı görebilmek için sahiplerinin günlük yaşantısının her anına dâhil olmak isterler. Aynı zamanda oldukça meraklı olan oryantal kedileri evdeki her odayı, bölgeyi ulaşılması güç yerlerde de olsa görmek, keşfetmek isterler.

İlgi görmeyi çok sevdikleri gibi kendilerine yeterince ilgi gösterilmediğinde kolayca üzülebilirler ve gördükleri davranış şeklini sahiplerine de gösterme eğilimindedirler. Sevgi ile davranıldığında ise sahiplerine ömürleri boyunca büyük bir bağlılık gösterirler. Genellikle tüm aile bireyleri yerine tek bir kişiyi sahip olarak benimser ve yakınlık geliştirirler.

Oryantal kedilerin vücut tipi Siyam kedileri ile büyük ölçüde benzerlik gösterir ancak renkleri daha çeşitlidir. Siyam kedilerinin dört rengine ek olarak oryantal kedileri 300'ün üzerinde renk kombinasyonuna sahiptir. En yaygın görülen renk ise koyu siyahtır. Saf beyaz, kestane kahverengisi ve mavi de yaygın görülen diğer renklerdendir.