RAGDOLL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

RAGDOLL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Ragdoll kedilerinin ortaya çıkışları ile ilgili çeşitli rivayetler mevcut. Bazı hikayelere göre, Josephine adlı ragdoll kedilerinin atası 1960'larda bir araba tarafından ezilene kadar çok sayıda sıradan yavru doğurmuştu. Araba kazası ve tedavisinin ardından doğurduğu yavruları ise büyük boyutlara sahip, mat olmayan bir kürklü, insanların kollarında yatmaktan oldukça hoşlanan ve sessiz bir mizaca sahip kediler doğurdu. Bir başka hikaye ise Josephine'nin geçirdiği kazanın ardından bir laboratuara götürüldüğünü ve genetik değişimlere sebep olan bir tedavi uygulandığını söyler. Tüm bu hikayelere rağmen ragdoll kedilerinin ortaya çıkışı ile ilgili herhangi bir kanıt mevcut değil ve genetik bilimciler bu tip bir genetik tedavinin 1960'larda henüz geliştirilmemiş olduğunu söylüyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
1971 yılında International Ragdoll Cat Association (IRCA) tarafından kendi kaydı yapılan ragdoll kedilerinin CFA tarafından kabulü 1993 yılında gerçekleşti. Ancak CFA ragdoll ırkını Miscellaneous sınıfında kabul etti. Bu sebeple de ragdoll kedilelerinin şampiyonlu için yarışması mümkün olmuyor.

Sessiz, uysal ve cana yakın tavırları ragdoll kedilerini ev ortamında beslenebilecek en uygun kedi ırklarından biri yapıyor. Son derece tatlı tavırları ve karakteri olan ragdoll kedileri özellikle sahibi ile oyun oynamayı oldukça çok seviyor. Sahiplenildiğinde yeni çevresine ve ailesine kolayca adapte olabilen ragdoll kedileri çocuklar ile olduğu kadar kedi ve köpekler gibi evcil hayvanlarla da iyi bir şekilde anlaşabiliyor. Evinde başka hayvanları veya küçük yaşta çocuğu olan, hareketli ve aktif davranışlar sergilemesindense sessiz ve uysal bir yapıya sahip olan kedi sahiplenmek isteyen kişiler için ragdoll kedileri karakteristik özellikleri ile öncelikli seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor.

Acıktıklarında bile sesleri çok çıkmayan, yemek anında bile sahibini pek rahatsız etmeyen ragdoll kedileri, sahibinin yönlendirmelerine uyum sağlayabilen bir kedi ırkı. Aynı zamanda zeki yapısı ile de bilinen ragdoll kedisi kendisine seslenildiğini zamanla kavrayabiliyor. Uysal yapıları nedeni ile birçok kedi türü gibi evin yüksek yerlerine tırmanmak, sıçramak gibi davranışları da oldukça nadir olarak sergilerler.