SELKİRK REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SELKİRK REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Selkirk kedisi Amerikalı kedi kuruluşları tarafından tanınan en yeni rex türü üyesidir ve Devon Rex ile Cornish Rex kedilerine kıyasla çok kısa bir zamandır görülür. Türün yetiştirilmesi Jeri Newman of Livington'un çabaları sonucu gerçekleşmiştir.

Newman, İran kedisi yetiştiricisi olmasına rağmen her zaman kedi genetiğine karşı ilgili olmuştur ve çevresindeki insanlardan olağan dışı görünümde bir kedi görmeleri ihtimaline karşı dikkatli olmalarını istemiştir. 1987 yılında Newman'in İran kedilerinden birini sahiplenen bir kadın, çalıştığı hayvan barınağında kıvırcık kürklü bir kediyi fark eder bu kediyi Newman'a getirir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
Bu kediye Miss DePesto adını veren Newman kedinin karakterinden ve kıvırcık kürkünden oldukça etkilenir ve onu erkek bir İran kedisi ile çiftleştirir. Bu eşleşme sonucunda 6 yavru dünyaya gelir ve 3'ünün annesi gibi kıvırcık bir kürkü vardır.

Ardından bu yavruları da British shorthair, American shorthair ve exotic shorthair ile birleştirmeye devam eden Newman, diğer yetiştirici arkadaşlarının da yardımı ile selkirk türünün popülasyonunu artırmayı ve tanınırlığını sağlamayı başarır. TICA tarafından 1990'da yeni bir tür olarak kabul edilen selkirk rex, 1992'de de CFA tarafından tanınır.

Oyun oynamayı oldukça seven selkirk rex kedileri sahiplerine olan düşkünlükleri ile de bilinir. İnsan canlısı yapıları ile sosyal ve hareketli olan bu kediler, yalnız ve izole bir yaşam tarzından hoşlanmazlar.

Devon ve cornish rex kedilerinin kürkleri resesif genler dolayısı ile oluşur. Bunun anlamı bu kürk yapısının oluşması için iki ebeveynin de aynı geni taşıması gerektiğidir. Selkirk kedilerinin kürkleri ise dominant bir gen sebebi ile oluşur. Yani bu kürkün oluşması için ebeveynlerden birinin bu gene sahip olması yeterlidir.

Selkirk rex kedisinin kürkü, kedinin gelişim süreci boyunca çeşitli dönüşümler geçirir. Kedi doğduktan sonra kürkünün kıvırcık yapısı kaybolur ve 10 aylık erişkinliğe ulaşmasının ardından tekrar kürkü kıvırcık bir yapı kazanır. Selkirk kedisinin tamamen büyümesi yaklaşık 2 yılda tamamlanır ve iklim, mevsim ve özellikle dişilerde hormon yapıları kedinin kürkünün kıvırcıklık oranını etkiler.