SFENKS KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SFENKS KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Sfenks kedisi tüysüz kedilerin tek örneği değildir. Dünyanın birçok yerinde en az 90 yıldır spontane bir mutasyon sonucu tüysüz doğan kediler görülmektedir. 1903'te yazılan The Book of the Cat adlı kitapta New Mexico'lu bir kedi severin bir çift tüysüz kediye sahip olduğu yazılıdır. Meksikalı tüysüz olarak adlandırılan bu kedilerin Hindistan civarından alındığı düşünülüyor.

1950'de Paris'te bir çift Siyam kedisi 3 adet tüysüz yavru dünyaya getirdi. Aynı ebeveynler arasında yapılan yeni çiftleştirmelerde de tüysüz yavrular doğsa da; ebeveynlerin başka Siyam kedileri ile eşleşmesinden tüysüz yavrular oluşmadı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Sfenks kedileri, kedi severler arasında eşsiz ve egzotik görüntüsü ile heyecanla karşılansa da bazı kedi camiası üyeleri sfenks kedilerine kıyafet giydirilmesi gerektiğini savundular. Görünümleri ile hayvanın olumsuz tepki alabileceğini savunan bu kişiler, tüysüzlüğe neden olan bu genin genetik bir bozukluk sonucu oluşmuş olabileceğini de iddia etti. Aslında insanlara da yabancı bir gözle bakıldığında, en yakın akrabaları olan canlılara kıyasla tüysüz varlıklar olduğu düşünülebilir.

Genetik bilimcilerin aksi yönde söylemlerini dikkate almayan Fransız kedi yetiştiricileri bir zamanlar sfenks kedisinin maymun, köpek, çocuk ve kedi karışımından meydana geldiğini düşünüyordu. Fransız yetiştiricilerin iddiaları bir yana, sfenks kedilerinin kapı üstlerine ve kitap raflarına zıplama konusunda maymunlar ile yarışabileceğini söylemek yanlış olmaz. Son derece atik ve atletik bir vücut yapısına sahip olan sfenks kedileri meraklarının da etkisi ile her türlü yüksek bölgeye kolayca zıplayabiliyor. Sfenks kedileri bir çocuk gibi sahiplerinin ilgi ve sevgisine muhtaç olan canlılardır. Sahipleri ile çok yakın bir bağ geliştiren bu kediler, deyim yerinde ise kendilerini sahiplerine adarlar.

Sfenks kedilerini tüysüz yapan gen resesif özellikli. Dolayısıyla tüysüz bir deriye sahip olmaları için iki ebeveynin de bu gene sahip olması gerekiyor. Bir tarafın bu geni taşıması durumunda ise doğacak yavrunun sfenks görünümüne sahip olma ihtimali 4'te 1 oranına düşüyor. Bu durum da sfenks kedilerinin gen havuzunun oldukça kısıtlı olmasına yol açıyor.