SİBİRYA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SİBİRYA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Sibirya kedisinin bu bölgede nasıl ve ne zaman yetiştiği bilinmese de Rus göçmenler ile birlikte Sibirya'ya geldiği düşünülüyor. Bölgeye ulaşan ve çoğalan kediler, bölgenin zorlu iklim şartlarına ayak sağlayarak hayatta kalmayı başarabilmişler. Ardından Avrupa'ya da yayılan Sibirya kedilerinden, Harrison Weir'in 19. yüzyılda kaleme aldığı Our Cats and All About Them adlı kitabında 1700'lerde İngiltere'de yapılan ilk kedi gösterisinde sahneye çıkan üç uzun tüylü türden biri olarak bahsediliyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Kedi yetiştirici Elizabeth Terrel of Baton Rouge'un Sibirya kedilerini Amerika'ya getiren kişi olduğu biliniyor. Himalaya türünü yetiştiren ve Rus kültürü meraklısı olan Terrel, bu kedilerin Rusya'da da yetişmesi için yetiştiricilerden bağış yapmalarını ya da satın almalarını istedi. Nelli Sachuk adlı St. Petersburg'un Kotofei kedi kulübüne üye olan bir kişiye ulaşan Terrel Himalaya kedilerini Rusya'ya gönderdi ve karşılığında biri erkek ikisi dişi olmak üzere 3 adet Sibirya kedisi aldı.

Gelen Sibirya kedilerine hayran kalan Terrel bu kedilerin Amerika'da da yetişmesi, yaygınlaşması ve bir tür olarak kabul edilmesi için binlerce dolar ve zaman harcadı. Diğer kedi yetiştiricilerinin de Terrel ile aynı his ve istekleri paylaşması ile Sibirya kedilerinin kedi derneklerince tanınması için büyük çabaların gösterildiği süreç başlamış oldu.

Terrel'in Sibirya kedileri ile ilgili tek endişesi popülasyonunun artırılmasının son derece zor oluşu ve büyük zaman alışıydı. Günümüzde bile Sibirya kedileri oldukça nadir bulunuyor ve bir Sibirya kedisi sahiplenmek büyük zahmet ve maddi kaynak gerektirebiliyor.

Sibirya kedileri kimi kedi türlerinin aksine suya oldukça düşkün olan bir tür. Banyo yaptırılmaktan büyük haz alan bu kediler çoğu zaman oyuncaklarını su içtikleri kabın içine atar ve bu kabın içinde oynar. Oldukça zeki olan Sibirya kedileri istedikleri bir durumu gerçekleştirebilecek ölçüde problem çözme yeteneğine sahiptir. Boyutlarına rağmen son derece çevik ve atletik olan Sibirya kedileri zıplama yetenekleri ile bir kitap rafına tek bir sıçrayışta çıkabilir. Sibirya iklim şartlarının bir getirisi olarak bu kediler uzun ve kalın bir kürke sahiptirler ve zorlu hava şartlarına uyum sağlayabilirler.