SİYAM KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SİYAM KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Siyam kedileri en eski yerel kedi türlerinden biridir ve kedi türleri içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Mavi gözleri ve zarif yapıları ile en güzel kedi türlerinden biri olan Siyam kedileri, özellikle ortaya çıkış yeri olan Tayland için ayrı bir öneme sahiptir. Taylandlılar tarihte Siyam kedilerinin krallıkta ölenlerin ruhlarını taşıdığına ve bir reerkarnasyon aracı olduklarına inanırdı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Siyam kedileri, Ayudha şehrinin kurulmasından (1350) yıkılmasına (1767) kadar geçen sürede kaleme alınan Cat-Book Poems adlı el yazması kitapta ayrıntılı olarak tasvir edilir. El yazmasındaki çizimlerde Siyam kedileri ince vücut ve bacakları, solgun renkli kürkleri; kulaklarındaki, kuyruklarındaki ve ayaklarındaki karartıları ile görülür. Bu çizimlerde Siyam kedilerinin renkleri kırmızı olarak gösterilir. Bunun sebebinin fotoğrafçıların da onaylayacağı üzere, gözlerinin ışığı yansıtması olduğu biliniyor.

Siyam kedilerinin Britanya'ya geliş zamanı bilinmese de; bilinen ilk kaynak 1884'te Bangkok'ta görev yapan bir başkonsolosa bir çift Siyam kedisinin verildiğini, onun da aynı yıl içinde bu kedileri Londra'ya getirdiğini yazıyor. Ancak, 1871'de Sydenham kedi gösterisinde Siyam kedilerinin sergilendiği ve bu kediyi görenlerin doğal olmayan, kabus bir kedi türü olarak nitelendirdiği de biliniyor.

Buna rağmen, Siyam kedileri Britanya'da kısa sürede oldukça popüler hale geldi. Özellikle zengin, sosyete ailelerinin evlerinin demir başlarından olmayı başaran Siyam kedilerinin Amerika'da da ilk olarak Beyaz Saray tarafından sahiplenildiğine inanılıyor. Bir başka hikayeye göre ise, Amerika'ya giden ilk Siyam kedisi Siyam (Tayland) kralının bir arkadaşına hediyesiydi.

İlk olarak kimin sahiplendiği bilinmese de 1900'lerin başında Amerika'ya ulaştığı bilinen Siyam kedileri, bu kıtada da kısa sürede ünlü olmayı başardı. Şu anda da Siyam kedileri Amerika'ın en popüler shorthair türü olarak öne çıkıyor.

Popülerliği dolayısı ile Ocicat, Himalaya, Burmese, Tonkinese, Snowshoe ve Oryantal kedileri gibi birçok türün oluşturulmasında Siyam kedilerinden faydalanılmıştır.

Sahipleri ile iletişim becerileri gelişmiş olan Siyam kedileri, tüm kedi severlerin hayranlık duyduğu bir kedi türüdür. Sosyal ve insanlara bağımlı olan bu kediler sahiplerinin hayatının her anına dahil olmak isterler. Karakterleri ile sahiplerinin de kısa süre içinde sevgisini kazanabilen Siyam kedileri, üstün özellikleri ile kedi türleri arasındaki ününü daha uzun yıllar koruyacak gibi görünüyor.