SİZE EN UYGUN EVCİL HAYVANI NASIL SEÇERSİNİZ?

blog yazısı ekle !

SİZE EN UYGUN EVCİL HAYVANI NASIL SEÇERSİNİZ?

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler, evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişilerin kendi yaşam düzenlerine en uygun hayvanı seçebilmek için bazı soruların cevaplarının önceden verilmiş olmasının gerektiğini belirtiyorlar.

Bunun için, ailenizin gündelik dinamiklerinin bu duruma müsait olup olmadığı, hangi tür hayvanı en çok sevdiğiniz, bir hayvanın bütün bakım ve ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınız gibi önemli soruları netleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca seçeceğiniz evcil hayvanınızın tüm bu koşullar için uyum sağlayabilecek şekilde seçilmesi, ailenize düşündüğünüzden çok daha fazla sıcaklık ve mutluluk katacaktır.

Aynı şekilde yine bu soruları cevaplarken evcil hayvan seçiminizi sadece kedi veya köpek ile sınırlamak da yeterli olmayacaktır. Belki de sizin için çok daha iyi bir tercih olabilecek çeşitli kuş türlerini, kaplumbağa, yılan veya diğer sürüngenler gibi egzotik hayvanlarla, tavşan, hamster, balık gibi hayvanları da değerlendirmeniz gerekecektir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Hiç şüphesiz yukarıda bahsedilen tüm bu hayvanlar ilgi duyan sahipleri için benzersiz birer arkadaş olacaktır. Ancak yine de ailenize katacağınız hangi evcil hayvan olursa olsun öncelikle evinizin onun bakımı için uygun olup olmadığını değerlendirmeniz önemlidir.

Bütün evcil hayvanlar rahat ve mutlu bir yuva ile ihtiyaçlarının karşılanmasını hak eder. Bir apartman dairesinde, müstakil bir evde, kirada veya ev sahibi olarak yaşıyor olabilirsiniz. Elbette böyle bir durumda ufak bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, küçük hayvanlar öncelikli tercihiniz olmalıdır. Eğer kiradaysanız, ev sahibinizin veya yaşadığınız apartmanın genel kurallarına uymanız gerekir. Öyle ki bazı ev sahipleri günümüzde evcil hayvan besleyen kişilerden fazla kira isteyebilir veya daha en başından evini size kiraya vermeyi tercih etmeyebilir.

Bütün bunlar dışında, her ne olursa olsun, evcil hayvan sahibi olmanın bir maddi yükümlülüğü olduğunu da unutmamak gerekir. Bütün hayvanlar özel mamalarla beslenir ve bu ürünler yüksek maliyetli olabilir. Tabii ki beslenme dışında veteriner bakımı, oyuncakları, kafesleri, seyahat sırasında ihtiyaç duyulacak bakıcı maliyetleri de aklınızda bulundurulmalıdır.

Seçeceğiniz evcil hayvanın diğer insanlarla veya aile fertlerinizle iletişimini de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Çünkü her hayvanın kendine has bir tavrının ve karakterinin olduğunu unutmamak gerekir. Bazı hayvanlar gençlerle ve çocuklarla iyi anlaşamazken, sizin aileniz içerisinde de bazı hayvanlara alerjisi olan kişiler olabilir.

Özetle en doğru evcil hayvanı seçmek oldukça önemlidir ve doğru yapıldığında hem sahibine hem de hayvanın içerisinde bulunduğu çevreye inanılmaz katkıları vardır. Bu yönüyle bile evcil hayvanlar insanların yaşamlarına önemli katkılar sağlayan kaynaklardan biri olabilir, getireceği dostluk ve paylaşım duygularına ek olarak ihtiyaç duyacağı dikkat ve ilginin karşılığını da her zaman çevresine geri verecektir.

Eğer sizler de bu kararı verme aşamasındaysanız, daha doğru bir tercih için size en yakın Ankara veterineri ile iletişime geçebilirsiniz.