SOMALİ KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SOMALİ KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İlk Somali kedisinin nerede ve nasıl ortaya çıktığı bilinmese de bazı kedi yetiştiricileri kedinin uzun kürkünün Habeş kedisinin geçirdiği doğal bir spontane mutasyon sonucu oluştuğunu düşünüyor. Genetik çalışmalar ise İngiltere'de Habeş kedilerinin popülasyonunu artırmak için uzun tüylü türlerin kullanıldığını, bunun sonucunda da Somali kedisinin ortaya çıktığını gösteriyor. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Habeş kedisinin soyu yok olmaya yüz tutmuştu ve kedi yetiştiricileri saf türlerin nüfusunu artırmak için böyle bir yola başvurmak zorunda kalmıştı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner
Raby Chuffa of Selene adlı 1953 yılında Britanya'dan Amerika'ya gelen Habeş kedisinin Amerika'daki Somali kedilerinin atası olduğu düşünülüyor. Raby Cuffa'nın soyu İngiliz bir Habeş kedisi olan ve uzun tüy genine sahip Mrs. Mews'e uzandığı düşünülüyor. Mrs. Mews kedi yetiştiricisi Janet Robertson'a 2. Dünya Savaşı sırasında bir denizci ile ulaştırılmış. Ardından iki yavru doğuran Mrs. Mews'ın uzun tüylü yavruları, "kusurlu" birer Habeş kedileri olmaları nedeni ile kimse tarafından istenmese de 1960'lardan itibaren Amerika'da büyük popülerlik kazanmaya başladı. Ardından Kanada, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da da bu kedilerin yetiştirilme çalışmaları başladı.

Bazı Habeş kedisi yetiştiricilerinin kendi kedilerinin ününü olumsuz yönde etkileyeceği düşüncesi ile karşı çıkmasına rağmen uzun tüylü bu kedileri yetiştiren kişilerden olan Evelyn Mague, Somali'nin Etiyopya(geçmişteki Habeşistan)'ya sınır olması dolayısı ile bu kedilere Somali adını verdi ve 1972'de Somali Kedi Kulübü'nü kurdu. 1975'te de Somali kedileri CFA tarafından tanındı.

Habeş kedilerinin tüm meziyetlerini üzerinde toplayan Somali kedileri yarı uzun kürkleri ile oldukça güzel bir türdür. Sessiz, uysal, kendi halinde yaşayan bir kedi sahiplenmek isteyenler için Somali kedileri uygun bir tercih olmayacaktır. Somali kedileri de Habeş kedileri gibi aktif, meraklı, atletik, evin her bölgesinde dolaşmayı seven kedilerdir. Somali kedilerinin bilinen özelliklerinden bir diğeri oldukça ısrarcı oluşlarıdır. Zihinlerindeki bir düşüncenin, eylemin yerine gelmesi için bazen son derece inatçı olabilirler. Agresif veya düşman bir tavırla olmasa da sahiplerinden istedikleri şeyin yapılmaması durumunda inat etmeyi bırakmayabilirler.