SÜRÜNGENLERİN BAKIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

SÜRÜNGENLERİN BAKIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ankara 'da bulunan veterinerler dünya üzerinde 8000 çeşit sürüngen bulunduğunu ve bu soğuk-kanlı olarak da nitelendirilen hayvanların aslında çok da iyi birer evcil hayvan olabileceğini belirtiyorlar.

BU kadar fazla çeşit içerisinden de kendi yaşam tarzınıza uygun olan bir tanesini bulmanın o kadar da zor olmadığını vurguluyorlar. Elbette her hayvan birbirinden farklı ve eşsiz özelliklere sahiptir ancak onların genel bakımları ile ilgili bazı temel bilgilerin paylaşılmasında fayda vardır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

EV BAKIMI

Evcil sürüngen dostunuz için yapılabilecek en iyi şeylerden biri onun yaşadığı kafesin mümkün olduğunca doğal ortamına uyum sağlamasıdır. Kafes ortamı taşlı-topraklı ve hatta sulu bir yaşam alanını ona sağlamalı. Örneğin kaplumbağalar sulu ve tırmanabilecekleri tepelerin olduğu bir ortamı tercih ederken, yılanlar daha kuru ve suyun sadece belirli bir kap içerisinde olduğu yaşam alanını tercih eder. Ayrıca kafes ortamını mutlaka bir uzmana danışarak hazırlamanız onun kendini rahat hissetmesine ve sürekli farklı bir bölgeye veya kafesin dışına çıkmaya çalışmak gibi dürtülerini engellemesine yardımcı olur.

SICAKLIK VE IŞIK

Sürüngen hayvanınıza sıcak bir ortam sağlamanız oldukça hayatidir, çünkü bu hayvanlar soğukkanlıdır ve kendi imkânlarıyla vücut sıcaklıklarını yükseltemezler. Lambalar, ortam ısıtıcıları veya kafes ısıtıcıları kullanarak bulunduğu ortamın sıcaklık seviyesi belli bir düzeyde korunmuş olur.

Bunun için de özellikle UVA ve UVB özellikli lambalar ilk tercihiniz olabilir. Ayrıca kafes içerisine bulunan bir termometre de mevcut ısıtıcıların şiddetini ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda çoğu sürüngenin en sık yaptığı şeylerden biri olan kuru ve sıcak bir bölgeye çıkıp dinlenmenin kafes içerisinde de sağlanabilmesi için ona bu imkânı sağlayacak çeşitli taş parçalarını veya yükseltileri mutlaka sağlayın.

YEMEK

Doğru bir beslenme bütün canlılarda olduğu gibi mutlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Sürüngenler içinde bu durum olduğu gibi geçerlidir. Sadece tek dikkat edilmesi gereken her çeşit sürüngenin ihtiyaç duyacağı besin maddelerinin, vitaminlerin ve minerallerin farklı olmasıdır. Bazıları sadece ot veya et ile beslenirken, bazı sürüngenler ikisini de tüketebilirler. Bu yüzden sahibi olmak istediğiniz sürüngeni seçmeden önce onun beslenme alışkanlıklarını da evinizde sağlayıp sağlayamayacağını önceden kontrol ediniz.

Unutmayın ki burada ki bilgiler sizin yapacağınız araştırmalar sonucunda titizlikle seçeceğiniz sürüngen hayvanınızın en iyi şekilde bir bakımı elde etmesini kolaylaştırmak içindir. Ancak hiç bir zaman daha fazlasını öğrenmekten ve veterinerler ile görüşmekten uzak durmayın.