TONKINESE KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLER

blog yazısı ekle !

TONKINESE KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLER

Tonkinese kedilerinin planlanmış üretimleri 1960'lara kadar başlamamış olsa da, türün ilk versiyonları muhtemelen yüzyıllardır yaşıyor. Burmese kedileri Siyam kedileri ile yanı bölgede yaşadığından plansız veya kasti eşleşmelerin görülüyor olması yüksek ihtimal.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Koyu kahverengi ve çikolata renkli Siyam kedileri, Siyam'dan İngiltere'ye 1800'lerde giden kediler arasında bulunuyordu. Kahverengi kedilerden bahseden ilk kayıtlar bu kedileri parlak kestane renkli ve yeşilimsi mavi gözlü Siyam kedileri olarak tasvir ediyordu. Araştırmacılar, İngiltere'ye giden bu kedilerin hepsinin aynı genetik tipte olmadığını, bugünkü Burmese, Siyam, Tonkinese ve Havana browns türlerinde olduğunu düşünüyor. Bu noktada Tonkinese kedileri için doğru bir tanım yapmak oldukça zorlaşıyor. Benzer şekilde, 1930'da Amerika'daki Burmese kedilerinin soyu olduğu ve Siyam/Burmese kırması olduğu düşünülen Wong Mau adlı kedinin bugün Tonkinese kedisi olduğu biliniyor.

Kanada'da yetiştirilen ilk kedi türü olan Tonkinese türü adını o bölgeden gelmese de Çin'in Güney Çin ve Kuzey Vietnam bölgesindeki Bay of Tonkin'den alıyor. 1971'de Tonkinese türünü ilk tanıyan kurum olan CCA'nın ardından 1974'te CFF ve 1979'da TICA'da Tonkinese türünü kayıt altına aldı.

Siyam kedisinden daha hafif bir ses tonuna sahip olan Tonkinese kedisi, konuşur gibi sesler çıkarması ile bilinir. Sahibi akşam eve geldiğinde gün içinde evde ne yaptığını anlatmak istercesine konuşur gibi sesler çıkaran Tonkinese kedisi, sahibi ve diğer aile bireyleri ile yakın bir ilişki kurar. Akşam yemeklerinde mutlaka masanın bir bölgesinde bulunma isteğinde olan Tonkinese kedileri aynı zamanda oyun oynamayı çok sever. Özellikle diğer kedilerin kuyruğu ve sahibinin parmağı gibi canlı uzuvları kendine oyun aracı olarak belirleyen bu kediler için hemen her şey bir oyun sebebi ve aracı olabilir. Tonkinese kedileri yeni ortamlara alışmakta sorun yaşamazlar tanımadıkları kişiler ile kolaylıkla yakınlık kurabilirler.

Tonkinese kedilerinin günümüzde yavaş ve kısıtlı bir üreme sürecinde oluşu bu kedilerin sahiplenilmesini de aynı oranda zorlaştırıyor. Günümüzde özellikle yurt dışında Tonkinese kedisi sahiplenmek isteyen ve sırada bekleyen çok kişi bulunuyor.