VETERİNER ZİYARETLERİ NİÇİN ÖNEMLİDİR

blog yazısı ekle !

VETERİNER ZİYARETLERİ NİÇİN ÖNEMLİDİR

Ankara veterinerleri, evcil hayvan sahiplerinin kendilerini diledikleri zaman arayabilmelerinin çok önemli faydalar sağladığını belirtiyorlar. Özellikle sadece hastalık durumlarında veteriner ziyaretlerinin gerçekleştirilmesinin bazı tedavilerin daha erken başlayabilmesini de engellediğini vurgulamaktadırlar.

Bu sebeple, Ankara 'da bulunan veterinerler de, evcil hayvan sahiplerinin dikkat edebileceği bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

EGZERSİZ

Evcil hayvanınız genç veya yaşlı olsun, mutlaka gündelik bazı aktiviteleri gerçekleştirmelidir. Böylece genç olanlar üzerlerindeki fazla enerjiyi atmış olacaklardır ve kemik gelişimleri için de fayda sağlayacaktır. Daha ileri yaştaki hayvanlar için ise hareket etmek, fazlaca hantallaşmalarını engeller ve eklemlerini hareket ettirmeye yarar.

DİYET

Bizlerin yediği gıdalar evcil hayvanlarımız için asla uygun değildir. Hatta birçoğu onlara zararlıdır. Her ne kadar siz yemeğinizi yerken yanınızda durup, tabağınızdan gelecekleri beklemesi eğlenceli görünse de, dengeli bir evcil hayvan diyetinin içerisinde böyle bir şeye yer yoktur.

Daha da önemlisi hayvanınızın ağırlığı da çok önemlidir. O yüzden onları mümkün olduğunca olması gereken sağlıklı kilolarında tutmanız gerekir. Aşırı kilolu hayvanlar birçok rahatsızlığa karşı da oldukça yüksek risk taşırlar. Bu yüzden eğer siz de evcil hayvanınızın olması gerektiğinden daha ağır olduğunu düşünüyorsanız, en kısa sürede hareketlenmesini sağlamalısınız. Hatta gerekirse veterinerinizden temin edilebilecek diyet mamalarla besleyebilirsiniz.

VETERİNER ZİYARETLERİ

Eğer hayvanınızın sağlığının iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız, onları düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçirmeli, aşılarını yaptırmalı ve gerekiyorsa veterinerinizin tavsiye edeceği koruyucu ilaçları da kullanmalısınız. Hatta böyle bir bakımın hayvanlara sağlanmasının çoğu ülkede bir kanun olduğunu da bilmelisiniz.

Her ne olursa olsun, tabii ki sahipleri olarak sizler onların mutluluğunu, sağlığını ve zindeliğini sağlamaktasınızdır. Ancak bu konuda size en yakın veteriner hekim ile iletişime geçerek de onların size bu konuda bir yol arkadaşı olmasını sağlayabilirsiniz.