YAŞLANAN KEDİNİZİN BAKIMI İÇİN İPUÇLARI

blog yazısı ekle !

YAŞLANAN KEDİNİZİN BAKIMI İÇİN İPUÇLARI

Yaşı ilerlemiş kedilerinizin, iyi bir veteriner gözetiminden başka, sizin de ona sağlayabileceğiniz bazı ufak bakım önerileri vardır. Ankara veterinerleri de size bu bakım önerileri hakkında bazı temel noktaları kısaca paylaşmak istiyor. Böylece yıllar içerisinde çok özel bağlarınızın geliştiği evcil hayvanınızın da ilerleyen yaşlarında en uygun bakımı almış olmasını sağlayabilirsiniz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Kediler yaşlandıkça, bağışıklık sistemleri de zayıflar. Sağlıklarının devam etmesi için de ihtiyaçları olan günlük besin maddelerinin ve vitaminlerin sağlandığından emin olmak gerekir. Aynı zamanda kediniz, yaş grubuna uygun mamalarla beslenmelidir.

EGZERSİZ


Kedinizin vücudunu hareket ettirmeniz çok önemlidir. Hatta aynı şekilde zihinlerini de aktif tutmak gerekir. Bilindiği gibi kediler meraklı hayvanlardır ve vücutlarını hareket halinde tuttuğunuz gibi zihinlerini de meşgul edecek şeyleri ona sunmanız, zihinsel olarak da genç kalmasını sağlar. Gördüğünüz gibi, insanlar da olduğu gibi kediler için de durum aynıdır, akıl yaşta değil baştadır sözü kediler içinde geçerlidir.

UYKU

Evet, bütün kediler uyuklamayı sever ve hatta ilerleyen yaşlarında bu, onlar için kendi enerjilerini toparladıkları önemli bir iş olur. Özellikle evde kendileri ile oynayan ve sürekli kovalayan çocuklar varsa, kedinizin bu dinlenme ihtiyacını karşılamasını mutlaka sağlamalısınız.

DİŞ BAKIMI

Kediler her ne kadar kendi bakımlarına oldukça özen gösterseler de, er veya geç bazı diş problemleri ile karşılaşacaktır. Bu yüzden kedinizin dişlerine biraz daha özen göstererek, gerekirse fırçalanmasını ve sıklıkla veteriner kontrolünden geçmesini sağlayın.

HAREKET

Yaşlanmanın etkisi ile kedilerin de eklem yerlerinde bazı ağrılar oluşacaktır ve eskiden olduğu gibi rahat bir şekilde çıktığı, tırmandığı veya tünediği yerlere ulaşmayı beceremeyecektir. Bu yüzden onun daha rahat ettiği ortamları daha alçak seviyelerde düzenleyerek ona yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.

Son olarak, yaşını iyice almış bir kedi sahibiyseniz yapılabilecek en iyi şey ona karşılıksız sevginizi ve ilginizi göstermek olacaktır.