YAVRU KÖPEK BAKIMI İLE İLGİLİ 5 MADDE

blog yazısı ekle !

YAVRU KÖPEK BAKIMI İLE İLGİLİ 5 MADDE

Can dostumuz dediğimiz evcil hayvanlarımızın bir çok ihtiyacına bizler sahipleri olarak bakmak zorundayız. Çünkü bu hayvanları satın almak veya sahiplenmek ile hiçbir şey bitmiyor aksine herşey daha yeni başlıyor. Özellikle yavru köpek bakmak isteyen kişiler bir çok konuyu bilmek zorundadırlar. Büyük şehirlerde örneğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde bu temel yavru köpek bakım tekniklerini öğrenebileceğiniz çiftlik ve eğitim merkezleri olsa da küçük şehirlerden öğrenme şansınız pek bulunmamaktadır. Bu sebeple şimdi hazırladığımız yavru köpek bakımı ile ilgili 5 madde yazısının devamını okuyarak bilgilere sahip olabilirsiniz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


İlk olarak yavru köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Genel olarak katı beslenmeye 6 ila 10 haftada geçilmesi tavsiye edilmesine rağmen bu durum köpeğinizin cinsine ve özelliklerine göre değişmektedir. Yani kangal cinsi bir köpek 6 haftada katı besine geçiş yapabildiği gibi kaniş cinslerinin katı besine geçişi 10 haftayı bulmakta ve hatta bazen 10 hafta gibi bir süreyi geçmektedir.

İkinci olarak yavru köpeklerde eğitim en başta gelmektedir. Hangi ırktan köpeğe sahip olursanız olun eğer eğitimi tam verilmemiş bir köpek ile bir evi paylaşıyorsanız çok büyük sıkıntılar yaşarsınız. Bu durumda eğitimi tam verilmemiş köpeğin iyi bir köpek olma ihtimali oldukça düşük durumdadır. Çünkü köpekler doğaları gereği eğitime ve sahibe ihtiyaç duyarlar. Eğer sahipsiz olduklarını ya da başlarında bulunan sahiplerinin sadece yemek verdiğini benimserler ise istedikleri gibi davranırlar. Köpeklerin büyük bir kısmı aynı anda iki hatta üç sahibi benimserler. Ancak bazı özel ırklar sadece bir sahibi benimserler. Hangi durum söz konusu olursa olsun yavruluktan itibaren asla şiddet ile değil ödül ve ceza yöntemi ile eğitimini veriniz.

Dördüncü önemli eğitim noktası tuvalet eğitimidir. Ancak köpekler kediler gibi iç güdüsel olarak kum aramazlar. Tuvaletleri geldiğinde oldukları yere tuvaletlerini yapabilirler. Ancak sizin tercihinize göre yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Yavrular günde iki hatta üç öğün yedikleri için günde iki defa tuvalet ihtiyacı doğar. Bu sebeple yavrunuzu ister dışarı çıkararak –ki bu durum için bir çok eğitim mevcut olasına rağmen en çok tercih edilen yemeğini yedikten sonra dışarı çıkarmaktır- ister evde ona özel bir yer hazırlayarak eğitimini verebilirsiniz.

Son olarakta yavru köpeğinize vermeniz gereken en önemli eğitimlerden birisi şevkat olacaktır. Kendinden küçük yavrulara, çocuklara ve tehdit oluşturmayan her şeye şevkat göstermesi için çocuklar ile oynamasını sağlayın.