YAZ SICAKLARINDA EVCİL HAYVAN BAKIMI

blog yazısı ekle !

YAZ SICAKLARINDA EVCİL HAYVAN BAKIMI

Yaz aylarındayız ve emin olun evcil hayvanlarınız yaşadığımız bu sıcakları çok daha fazla bir şekilde hissediyorlar. Özellikle de uzun tüylü olan kediler ve köpeklerimiz ve hatta belki tüyleri o kadar uzun olmasa bile çoğu hayvan yoğun sıcaklardan mutlaka insanlar kadar etkilenir. Bu yüzden hayvanlarımızın su ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermeliyiz.

Evcil hayvanlarımız tamamen sahiplerinin kontrollerindedirler dolayısıyla Ankara 'da bulunan veterinerlerin tavsiyesi, beslenmelerine dikkat edildiği kadar onların egzersizlerine ve açık havaya çıkmalarına da dikkat edilmesi yönündedir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Bu sıcak zamanlarla ilgili olarak sizlerle paylaşmak istediğimiz diğer bir konu da Temmuz ve Ağustos aylarının kediler ve köpekler için doğurma zamanları olduğudur. Bu yüzden tıpkı insanlarda olduğu gibi doğum yapacak hayvanlarınızın vücutlarının susuz kalmaması ve annenin yeteri kadar süt üretebilmesi çok önemlidir. Böylece yavrularda ihtiyaçları olan süt miktarını anneden temin edebilirler. Eğer yeteri kadar süt üretemiyorlarsa, mutlaka veterinerlerden temin edebileceğiniz takviye gıdalarla beslemeniz gerekir.

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, kedi ve köpeklerinizin de güneş yanıklarına karşı hassas olduklarıdır. Emin olun uzun tüylerine rağmen evcil hayvanlarınız da aynı insanlarda ki gibi güneş yanığı belirtileri gösterirler. Bu yüzden özellikle açık renkli tüylere sahip olan hayvanlarınızı güneşin etkilerinin fazlaca görüldüğü zamanlarda kapalı mekânlarda tutmaya özen gösterin.

Bir köpeğin normal vücut sıcaklığı 37 ile 39 derece arasındadır. Eğer 41 derecenin üzerine çıkarsa sorun çok ciddidir ve hemen tıbbi bir müdahale görmesi gerekir. Aynı şekilde sıcak çarpması da 40-41 derece arasında kendini belli eder. Böyle durumları köpeğinizin ne kadar rahatsız olduğunu fark ederek anlayabilirsiniz. Bu yüzden köpeğinizi mümkün olduğunca yakından gözlemleyerek, dışarıya çıkıp oyun oynayacağınız veya yürüyüşe çıkartacağınız zamanları, günün daha serin anlarında tercih etmelisiniz.

Kedinizi ve köpeğinizi yoğun sıcaklardan korumak istiyorsanız, bunun en pratik yolu tüylerini kısaltmaktır. Ancak çok fazla kısaltmadan derisinin direk güneş ışığı ile temas etmesine olanak vermeyecek şekilde tıraş etmeniz gerekir.

En son olarak da mutlaka çok dikkat edilmesi gereken bir konu olarak, evcil hayvanlarınızı arabanın içinde bırakarak bekletmemenizdir. Hatta camı aralık bırakmış bile olsanız bunu kesinlikle yapmayın. Onu daima kendi çocuğunuz gibi düşünün ve başının çaresine bakamayacağını bilin.

Farklı tavsiyeler için ise her zaman size en yakın Ankara veterineri ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.